Fanką książki Yuknavitch jest także laureatka Nagrody im. Romany Bobrowskiej Dominika Bednarczyk. 3 marca, podczas uroczystości wręczenia najważniejszego radiowego wyróżnienia, usłyszymy nowe słuchowisko Radia Kraków - monodram Dominiki Bednarczyk "Chronologia wody" w reżyserii Radosława Krzyżowskiego. Premierze towarzyszyć będzie wręczenie Supermarki i Marek Radia Kraków za 2024 rok. Książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne, a przełożyła ją Kaja Gucio.
„Wszystko, co przechowuję w pamięci, wiruje wokół wydarzeń w moim życiu jak woda” – pisze Lidia Yuknavitch, czyniąc z tego żywiołu centralny punkt opowieści o swoim życiu. A nie było ono łatwe. Bo czy są słowa, które mogą oddać ból matki po utracie dziecka? Czy da się opisać dorastanie w domu przepełnionym gniewem ojca? I jak przedstawić lata autodestrukcji napędzanej alkoholem, narkotykami i seksem?
Yuknavitch bez lęku i zahamowań prowadzi nas przez własne doświadczenia, nie ukrywając egzystencjalnych kryzysów i nie uciekając od intelektualnych rozważań. Ma wielu przewodników, którzy pozwolili jej przetrwać lata niepewności, uzależnień i niewyobrażalnego bólu – od Joanny d’Arc po Kathy Acker, od markiza de Sade po Kena Keseya.
Yuknavitch nie boi się dosadności, opisując ludzkie ciało jako metaforę tego, co przeżyte. Autorka imponuje szczerością i bezkompromisowością, odwagą, by pomimo przeciwności iść dalej. W końcu "Chronologia wody" to również głos sprzeciwu wobec tyranii współczesnej kultury próbującej mówić kobietom, jak powinny żyć.
Film wg. prozy Yuknavitch realizuje amerykańska aktorka Kirsten Stewart. Zachwycały się nią także cenione polskie pisarki, m.in. Mira Marcinów czy Weronika Murek. „Jestem kobietą, która mówi do siebie i kłamie" – pisze Lidia Yuknavitch w „Chronologii wody", wyjątkowej prozie autobiograficznej. Woda jest klamrą jej opowieści, daje jej życie i pozwala płynąć. Zresztą sama pisarka zauważa: „jestem Amerykanką, która nie wierzy w Boga, ale wierzy w wodę". Bo woda jest zarówno początkiem, jak i końcem; środowiskiem, w którym – w sensie dosłownym i metaforycznym – główna bohaterka odnajduje się i w którym raz po raz przepada" - pisała w GW Murek, prozaiczka i autorka dramatów.
"To niezwykłe dzieło kontynuuje wspaniałą passę wydawnictwa Czarne, jeśli chodzi o kobiecą prozę autobiograficzną. Choć książki Tove Ditlevsen i Annie Ernaux nie należały do najweselszych, to każdy, kto sięgnie po "Chronologię wody", będzie zdziwiony tym, jak w boleśnie otwarty sposób Amerykanka opowiedziała o sobie.{...} Pełno tu mrocznej seksualności, przemocy, horroru uzależnienia i autodestrukcji – trudno momentami nie czuć się, jakby nas odzierano ze skóry", recenzował na portalu WP Książki Kamil Dachnij.
Lidia Yuknavitch (ur. 1963) – amerykańska pisarka, wykładowczyni i redaktorka. Autorka kilkunastu książek, m.in. wydanych po polsku Krawędzi, Księgi Joanny i eseju Misfit. Manifest. Za Chronologię wody otrzymała Nagrodę Literacką im. Maureen Egen, Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Księgarzy Wybrzeża Północno-Zachodniego oraz wyróżnienie czytelników przyznawane w ramach Nagrody Stanu Oregon. Książka znalazła się także w finale nagrody amerykańskiego PEN Center oraz została uznana za jeden z najlepszych tytułów 2011 roku przez dziennik „The Oregonian”.