Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Niezwykłe komputery z magazynów krakowskiej AGH trafiły do Katowic. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.03.28 15:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:24 )
Ponad trzy tony komputera trafiło z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej do katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. A te trzy tony to części z jedynego zachowanego modelu Odra 1304 oraz części z jej młodszej siostry - Odry 1305. Komputery mają prawie 50 lat - zostały wyprodukowane na początku lat 70. Ich części przewieziono dużym dostawczym samochodem na katowicki plac Sejmu Śląskiego, a stamtąd na paletach do pomieszczeń Muzeum. Po co znalazły się w Katowicach?

fot: Martyna Masztalerz

Posłuchaj relacji Martyny Masztalerz
Niezwykłe komputery z magazynów krakowskiej AGH trafiły do Katowic

Odra 1304 i Odra 1305 to komputery wyjątkowe. Pierwsza powstała 46 lat temu i jest jedynym zachowanym egzemplarzem tej maszyny. Kiedyś służyła naukowcom z AGH, a potem kurzyła się w uczelnianych magazynach. Podobnie jak Odra 1305, która powstała kilka lat po niej i jest jedną z zaledwie kilku takich maszyn na świecie.

Leciwe komputery pojawiły się w Katowicach w ramach operacji "Thanasis". Ma ona na celu uruchomienie komputera z lat 70. - Odry 1305. To misja, której od około trzech lat poświęcają się informatycy z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. "Brakowało nam do układanki oprogramowania" - mówi Krzysztof Chwałowski, dyrektor Muzeum.

To oprogramowanie jest ukryte wśród części komputerów przewiezionych z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jeśli operacja "Thanasis" się powiedzie, za niecały rok komputer Odra 1305 zostanie uruchomiony całkowicie. Na razie działają w nim jedynie... wiatraki.

Na szczęście muzealnicy mają wsparcie. To człowiek, który zajmował się w latach 70. uruchamianiem komputerów Odra, Romuald Jakubiec.

„Dostawało się jednostkę centralną i należało ją uruchomić na poziomie inżynierskim i testów technicznych. Potem uruchamiało się zestaw z podstawowymi urządzeniami zewnętrznymi: konsolą operatora, czytnikiem perforatorem, pamięciami taśmowymi. Na końcu puszczało się zadania kontrolne i testy ogólne. Jeśli wszystko działało, Odra mogła jechać do klienta- mówi Romuald Jakubiec.

Jeśli operacja "Thanasis" się powiedzie, za niecały rok na Święto 70-lecia Informatyki w Polsce komputer Odra 1305 zostanie uruchomiona całkowicie. I będzie najprawdopodobniej jedynym tego typu komputerem na świecie.

Części komputerów przywiezionych do Katowic ważą w sumie ponad 3 tony. Jak mówi dyrektor Chwałowski, zostały przewiezione sporym autem dostawczym. 

 

 

 

(Martyna Masztalerz/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię