Prokuratura prowadziła czynności sprawdzające, analizowała m.in. dokumenty, ws. złośliwego lub uporczywego naruszania praw pracowniczych. Wobec stwierdzenia barku znamion czynu zabronionego odmówiła wszczęcia postępowania. Decyzja ta jest nieprawomocna, póki co nie wpłynęło na nią zażalenie

– powiedział w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Trzy miesiące temu 115 pielęgniarek z krakowskiego szpitala Żeromskiego złożyło zawiadomienie do prokuratury w związku z nieprawidłowymi ich zdaniem wypłatami dodatków covidowych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi wówczas przez Grażynę Gaj, przewodniczącą małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, problem dotyczy personelu różnych oddziałów, z wyjątkiem zakaźnego i SOR-u (ci dostają dodatek automatycznie – PAP). Chodzi o brak wypłat lub o niewłaściwą ich wysokość. Przewodnicząca oceniła, że pielęgniarki, mimo że pracują z pacjentami covidowymi, to muszą udowadniać, że miały dyżur w dni hospitalizacji zakażonej osoby. Pielęgniarki chciały też, aby dodatek był wypłacany za cały miesiąc, a nie tylko za dni, w których pacjent covidowy przebywał na oddziale.

Zdaniem dyrektora szpitala Żeromskiego Jerzego Friedigera przepisy resortu zdrowia są nieprecyzyjne jeśli chodzi o wypłatę dodatków covidowych, a umowa z NFZ zakłada, że dodatek powinien być wypłacany za pracę w czasie hospitalizacji zakażonego, a nie podejrzanego o zakażenie.

Z danych NFZ wynika, że do czerwca personelowi szpitala Żeromskiego wypłacił 9,3 mln zł, z tego 4,2 mln zł dla pielęgniarek.

11 czerwca Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że rozpoczyna kontrolę ws. dodatków dla medyków. Doraźna kontrola NIK jest prowadzona w trzech placówka w województwie zachodniopomorskim oraz w tamtejszym oddziale NFZ. "Ocenie podlegać będą przede wszystkim dwie kwestie: prawidłowość ustalenia grupy uprawnionych do otrzymania dodatkowego świadczenia oraz ustalenia wysokości przyznanego świadczenia" – podała wówczas NIK na swojej stronie internetowej.