- Będzie w najbliższym czasie ogłoszona koncepcja. Ja już ją widziałem. Wygląda na to, że jest koncepcja szynowego rozwiązania, częściowo pod ziemią, częściowo nad ziemią. Metro się nie opłaca, to nie ma sensu. Zawsze podnosiłem, że aby wybudować normalne metro, muszą być odpowiednie przepływy ludności. Ich w Krakowie nie ma - mówił Jacek Majchrowski.

Już wcześniej specjaliści sugerowali, że lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie infrastruktury, po której będą jeździły tramwaje, a w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, można będzie ją przystosować do działania prawdziwego metra. Wyniki prac ekspertów mają być niebawem oficjalnie przedstawione.

- Trochę mnie dziwi deklaracja prezydenta w sytuacji gdy wyniki studium dotyczącego budowy metra nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane - mówi profesor Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej. Jak ocenia profesor Szarata, wybierając rodzaj transportu, miasto musi kierować się przede wszystkim chęcią usprawnienia transportu. "Ja bym chciał przestrzec przed tym, że metro jest jedynym, podstawowym narzędziem, które może być w mieście zastosowane. To jeden z elementów rozwoju systemu transportowego. Budowa metra nie jest celem w mieście. Celem jest poprawa jakości podróżowania. Jeśli w studium się okazało, że to premetro, czyli tramwaje podziemne są tańsze i przynoszą lepsze efekty, to po co przepłacać?" - dodaje.

Ekspert przypomina także, że studium zostało przygotowane dla określonej trasy, która miała przebiegać z Nowej Huty do Bronowic. Nie wyklucza również, że miasto powinno poważnie zastanowić się nad rozwiązaniem komunikacyjnym dla przyszłego Nowego Miasta, które ma powstać w okolicy Rybitw.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Maciej Skowronek/Joanna Orszulak/ko