Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Na placu budowy nowego hotelu znaleziono ludzkie szczątki

 • Kraków
 • date_range Środa, 2018.04.18 13:30 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:27 )
Luksusowy hotel jest budowany... na starym cmentarzysku. Chodzi o inwestycję dewelopera przy ulicy Stradom w Krakowie. Budowa obiektu trwa od prawie roku, a od ponad tygodnia na miejscu rozstawiane są namioty, w których znalazły się ludzkie szczątki.

Fot. Michał Zajda

Posłuchaj, co mówi Michał Kozioł, znawca Krakowa
Luksusowy hotel jest budowany... na starym cmentarzysku?

Białe namioty stoją na placu budowy najprawdopodobniej od niespełna dwóch tygodni. Dziś jest już ich osiem. To, co dzieje się przy ul. Stradom, zaciekawiło w końcu pana Michała, który widzi wszystko z okna pobliskiej kamienicy. "Coś wyciągano z tych namiotów. Zrobiłem parę zdjęć na maksymalnym zbliżeniu i wtedy zobaczyłem te szkielety" - mówił Radiu Kraków mieszkaniec. I jak dodaje, na placu budowy cały czas trwają prace, a teren został szczelnie ogrodzony.

Jak udało się ustalić reporterowi Radia Kraków, na miejscu działa prywatna firma archeologiczna wynajęta przez dewelopera. O wykopanych szczątkach nie wie natomiast ani policja, ani Nadzór Archeologiczny krakowskiego magistratu. Wątpliwości rozwiał dopiero Wojewódzki Konserwator 
Zabytków. Jan Janczykowski zapewnia jednak, że małopolscy archeolodzy są w ścisłym kontakcie z deweloperem i nadzorują wykopaliska prywatnej firmy. 

Prace archeologiczne na pewno opóźnią budowę hotelu, ale raczej jej nie przerwą.

To, że przy ul. Stradom znaleziono kości nie jest niczym nadzwyczajnym - potwierdza znawca Krakowa - Michał Kozioł. "Znajdował się tutaj kościół pw. św. Jadwigi oraz szpital. A przy każdym kościele był cmentarz. To jest najbardziej prawdopodobne. Później, w czasach Wolnego Miasta, mieściła się tutaj poczta, a od czasów austriackich po czasy powojenne były tutaj biura wojskowe" - przypomina krakauerolog. 

Następnie w jednym z pozostałych budynków przez kilkadziesiąt lat znajdowało się przedszkole. Wszystko wyburzono, a budowa hotelu rozpoczęła się natomiast dwa lata temu. Przeciwko temu protestowali mieszkańcy. Nie chcieli zburzenia przedszkola oraz kolejnego gmachu w centrum Krakowa. Protestowali też radni dzielnicy Stare Miasto. "Procedowaliśmy uchwały, by te dwie działki zachować dla dzielnicy" - mówi Radiu Kraków Olgierd Sęczek, radny dzielnicy Stare Miasto. Na to jednak nie zgodziła się Rada Miasta. Potem skargę mieszkańców na decyzję miejskich radnych oddalił wojewoda oraz podlegli mu urzędnicy, którzy zezwolili na budowę. Teraz jednak jak dodaje Olgierd Sęczek, protesty mogą powrócić. "Z punktu widzenia moralnego należy postawić znak zapytania - czy wszystkie procedury zostały wykonane z należytą starannością" - mówi radny. 

Wydaje się jednak, że decyzja nie zostanie zmieniona i nowy hotel przy ulicy Stradom powstanie - tylko trochę później. Natomiast same wykopane szczątki po przebadaniu ich przez archeologów, zostaną godnie pochowane w innym miejscu.

 

Oświadczenie inwestora: 

Z uwagi na rosnące zainteresowanie opinii publicznej pracami archeologicznymi prowadzonymi w ramach realizacji projektu Hotelu Stradom House 12|14, spółka Angel Garden Sp. z o.o pragnie poinformować o aktualnym stanie realizacji projektu.

Zabudowa na działce przy ul. Stradomskiej 12/14 w Krakowie jest obiektem zabytkowym w myśl ustawy „O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”, Dz. U. nr 23 VII 2003 r. Nr 162, poz. 1568 z nowelizacją z dn. 24.II.2006 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o zmianie ustawy o samorządzie województwa (Dz. U. z 2006 r. Nr 126, poz. 875). Zabudowa ta figuruje w Rejestrze Zabytków Krakowa jako „Zespół poklasztorny Bożogrobców” pod nr A-119 i posiada odrębną decyzję precyzującą zakres ochrony z dnia 17.II.1975 r.

Zabudowa na powyższej działce znajduje się na terenie zabytkowego układu urbanistycznego Kazimierza ze Stradomiem figurującego w Rejestrze Zabytków Krakowa pod nr A-12, posiadającego odrębną decyzję prawną z dnia 23.II.1934 r. Zabudowa na działce przy ul. Stradomskiej 12-14 znajduje się również na terenie uznanym za pomnik historii „Kraków - historyczny zespół miasta”. Zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8.09.1994 roku (Monitor Polski nr 50 poz. 418) na podstawie art. 7 ust 2 ustawy „O ochronie dóbr kultury i muzeach” z dnia 15 lutego 1962 Dziennik Ustaw nr 10 poz. 48, a objęty jest ochroną w myśl art. 7 par. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku „O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami „Dziennik Ustaw nr 162.

Z tego tytułu zabudowa ta objęta została całkowitą opieką prawną, a wszelkie wobec niej prowadzone działania odbywają się jedynie za imiennym zezwoleniem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

W pierwszym etapie na terenie inwestycji rozpoczęte zostały prace ziemne. Na podstawie zgromadzonej wiedzy historycznej, potwierdzonej w toku szczegółowej ekspertyzy konserwatorskiej, stanowiącej element projektu, oraz z uwagi na historyczny charakter nieruchomości, inwestor został poinformowany o szeregu odkryć których istnienie przewidywane było przez historyków na terenie inwestycji.

Przypuszczenia służb konserwatorskich potwierdziły się podczas realizacji prac ziemnych. Archeolodzy, którzy w imieniu inwestora prowadzą prace archeologiczne pod ścisłym nadzorem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, natykali się kolejno na znaleziska w postaci wątków zabytkowej zabudowy oraz drobnych artefaktów –biżuteria, przedmioty codziennego użytku.

Z uwagi na fakt istnienia w tym miejscu od XIV w kościoła świętej Jadwigi Śląskiej oraz szpitala, przeznaczonego dla chorych mężczyzn, przewidywano również istnienie pozostałości, towarzyszącego zwyczajowo tym funkcjom cmentarza. Niesprecyzowane pozostawało jednak miejsce jego istnienia. Z uwagi na to archeolodzy badający teren prowadzili swoje działania ze szczególną ostrożnością.

Nekropolia gromadząca zachowane szczątki ludzkie została zlokalizowana. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie z udziałem archeologów z Zamku Królewskiego na Wawelu dokonali szczegółowych oględzin znaleziska i określili jego zakres.

W celu pełnej dokumentacji znaleziska, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii skanowania terenu, obszar został szczegółowo zbadany i zmapowany. Na tej podstawie powstaje obecnie trójwymiarowy model cyfrowy miejsca z odwzorowaniem jego unikalnych cech topograficznych.

Obecnie prowadzone są prace zmierzające do pełnego zabezpieczenia znaleziska. Z uwagi na jego szczególny charakter, wszelkie wizyty osób trzecich na terenie nieruchomości zostały wstrzymane – w tym również organizowane regularnie przez inwestora wizyty dziennikarzy na budowie.

Znaleziska w formie zabytkowych artefaktów – na mocy podjętego porozumienia - zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego w Krakowie, natomiast odnalezione szczątki, pod nadzorem służb konserwatorskich i kościelnych doczekają się godnego pochówku zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim.

Należy również podkreślić, że inwestor realizujący inwestycje w zabytkowej tkance miasta Krakowa już od 15 lat, posiada wiedzę i doświadczenie w realizacji przedsięwzięć budowalnych w tak wrażliwej materii historycznej. Prace archeologiczne oraz związane z nimi procedury zostały zaplanowane i wpisane w harmonogram inwestycji co wyklucza jakiekolwiek zmiany terminu realizacji projektu.

 

 

(Tomasz Bździkot/ew)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

 • 20:42

  Czy zapach może być dziedzictwem kulturowym i czy zwiedzanie muzeum przy pomocy węchu może znacznie poszerzyć perce… https://t.co/MBjXhNabMp

 • 20:13

  #RozmowaRadiaKrakow @GutMostowy: "Reżim białoruski wykorzystuje sektor turystyczny do ściągania emigrantów. Dla wiz… https://t.co/PQJPb6TIqK

 • 19:41

  Tarnowianki wycofały się z rozgrywek

 • 19:33

  #MadeinMałopolska - małopolskie wartości. Z Witoldem Kozłowskim, marszałkiem województwa małopolskiego i Pauliną Su… https://t.co/LLHZ3kCfLf

 • 19:29

  RT @EwaSzkurlat: Od lat wspierają rodziny osadzonych i podtrzymywanie więzów rodzicielskich.Zgłosiłam Stow. Probacja do nagrody #KryształyS…

 • 19:10

  Pięknie i biało #Podhale @MeteoprognozaPL https://t.co/KWOkdYeCV9 https://t.co/qdqN99EZT1

 • 18:35

  16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć - więcej w programie "Pierwszy krok". Posłuchaj:… https://t.co/OX0jLS3INN

 • 18:25

  Mija 40 lat od powołania Papieskiej Akademii Teologicznej

 • 18:18

  RT @joanna_gaska: Choć jest niezwykle ulotny, zapamiętujemy go na długie lata. Zapach i przewrotny zmysł węchu jest przedmiotem badań @UEK…

 • 18:18

  Prawie 14 km ma korek na obwodnicy Krakowa. Na pasach w stronę Śląska ciągnie się od węzła zakopiańskiego do Balic.… https://t.co/FLNtsk6bVH

 • 17:59

  Złożono wniosek o wydanie ZRID dla ostatniego odcinka S7 https://t.co/n5yqTO7Cbc

 • 17:51

  „WRACAMY DO KORZENI” - koncert poświęcony pamięci Jurka Wójcika już w piątek 10 grudnia. Wejściówki można zdobyć na… https://t.co/Fv1EELc4GA

 • 17:44

  RT @JDruzynska: Nikt nie szukał tu zemsty...a tylko ...prawdy-mówił podczas procesu R.Hößa komendanta #KLAuschwitz prok. Siewierski. O proc…

 • 17:28

  Dziś po godz. 21 w "Posłuchaj historii" - programie @RadioKrakow @ipn_krakow: Niemieccy zbrodniarze przed polskim s… https://t.co/LCoP7wawB7

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1416432

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię