W kategorii kultura nagrodzony został Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, pisarz zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, a także ekologią i rewolucją cyfrową. Jest kierownikiem Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN.

„To właśnie książki Lema miały wpływ na to czym się dziś zajmuję „- mówi Edwin Bendyk

Fizyk prof. Artur Ekert został doceniony w kategorii nauka. Jest pionierem badań z zakresu kryptografii kwantowej, profesorem fizyki kwantowej w Mathematical Institute na Uniwersytecie Oksfordzkim i szefem singapurskiego Centre for Quantum Technologies.

Nagrodę odebrała w jego imieniu siostra Karolina Ekert.

Nagrodę w dziedzinie technologii otrzymała Olga Malinkiewicz - fizyczka, wynalazczyni rewolucyjnej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów.

Ta nagroda bardzo pasuje do tego co robimy- powiedziała laureatka

Laureaci otrzymali statuetki autorstwa Krzysztofa Franaszka z warszawskiej ASP. Każda z nich waży 6 kg i została wykonana z bardzo trudnego w obróbce perlitu, co odzwierciedla ogrom pracy wykonanej przez laureatów.

Gala odbyła się podczas zorganizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, którego gośćmi byli naukowcy, badacze, pisarze i poeci.