Dyskusje z udziałem twórców i znawców literatury , wystawa, pokazy filmów, spacer śladami poety Stanisława Czycza złożą się na organizowany już po raz trzeci w Krzeszowicach, Festiwal Czycza, przybliżający życie i twórczość jednego z najoryginalniejszych polskich pisarzy 20 wieku. "Staramy się przypominać mieszkańcom i turystom, że z Krzeszowic pochodzi bardzo wielu wybitnych twórców " - mówi Danuta Hubisz-Rudel z miejsko-gminnej biblioteki w Krzeszowicach, a Barbara Grabowska dodaje, że jednym z najważniejszych punktow Festiwalu będzie spacer po mieście śladami Stanisława Czycza.
Stanisław Czycz (1929-1996) - poeta prozaik, felietonista. urodzony w Krzeszowicach, dorosłe lata swego życia spędził w Krakowie wśród literatów z ul. Krupniczej. Przyjaciel Andrzeja Bursy i barbary Sadowskiej. Liczne choroby i swoisty sposób myślenia o sztuce pisarskiej stopniowo wyobcowały go z życia środowiska artystycznego. Za to coraz częściej wracał do "Miasteczka" swej młodości, do "smutnawego Sorrento" by w nim i o nim pisać. Zasłynął w literaturze polskiej, z jednej strony, prostota i bezpretensjonalnością w wyborze tematu - po prostu pisał o sobie i swoim najbliższym otoczeniu, z drugiej , śmiałymi eksperymentami formalnymi w zakresie języka i narracji.
Jego dzieła nie należą do obowiązkowego kanonu lektur, ale raz po raz o miejsce dla Czycza w historii literatury polskiej upominają się literaturoznawcy. jego utwory stały się inspiracją dla twórców kina; na ich podstawie powstały trzy filmy fabularne
( z programu festiwalu)
PROGRAM FESTIWALU :
8.05 - środa (imieniny Stanisława)
16.00 - Msza św. w intencji Stanisława Czycza (Kaplica Zgromadzenia Księży Misjonarzy, ul. Nowa Wieś 8, Krzeszowice)
17.00 - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie literata
18.00 - Czyczowisko - ognisko na Tarasie Księżycowym (Sztolnia przy wapienniku za ul. Leśną, Krzeszowice)
spotkanie z bliskimi i przyjaciółmi Czycza (Barbara Sommer-Czycz, Kazimierz Kasprzyk, Adam Macedoński z żoną,
Zofia Staichowa)
9.05 - czwartek (czytelnia biblioteki w Krzeszowicach)
9.00 - Danuta Hubisz-Rudel otwarcie Festiwalu i wystawy
9.30-11.00 - dr Justyna Urban-Jędrzejewicz, Stanisław Czycz - prozaicznie
(11.-11.30 przerwa)
11.30-13 - Dorota Niedziałkowska, Poezja Stanisława Czycza. Eksperyment symultaniczny
(13-14.30 przerwa)
14.30-15.30 - Kamila Sowińska, Stanisław Czycz na tle pokolenia '56
15.30-16.30 - prof Andrzej Hejmej, Arw – reżyserowanie rzeczywistości
(16.30-17.30 przerwa)
17.30-18.30 - dr Jacek Jędrzejewicz, Adaptacje filmowe Stanisława Czycza
18.30-20.15 - pokaz filmów "Pozwólcie nam do..." (40 min)
i "Fotografia jest sztuką trudną" (55 min)
10.05 - piątek (czytelnia biblioteki - Krzeszowice)
10.30-11.30 - Maria Ostrowska - Czycz i Krzeszowice
11.30-13.00 - pokaz filmu "Nad rzeką której nie ma"
(85 min)
15.00 - Literackim szlakiem S. Czycza. Spacer po Krzeszowicach połączony z czytaniem prozy i poezji autora
19.00-20.30 - pokaz filmu "Światło odbite" (91 min)
21.00 - Zakończenie Festiwalu
- A
- A
- A
Krzeszowicki Festiwal Czycza
Spotkania poświęcone zyciu i twórczości Stanisława Czycza , Krzeszowice 8 - 10 maja 2013Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:41
Możliwi kandydaci na prezydenta Krakowa. Ruszyły polityczne spekulacje
-
22:14
Kraków po referendum. Pierwsze komentarze
-
22:01
Utrudnienia na kolei na trasie Kraków-Tarnów
-
21:02
Late poll: Aleksander Miszalski odwołany. Frekwencja wyniosła 31,8%
-
19:28
Seria wypadków na małopolskich drogach. W Krzyszkowicach lądował śmigłowiec LPR
-
19:18
Wisła Kraków świętuje powrót do Ekstraklasy. Feta kibiców!
-
18:02
Wisła Kraków kończy sezon i świętuje powrót do Ekstraklasy!
-
17:40
I znów ...Wisła - Chelsea !
-
17:01
Notowanie nr 1617 z 24.05.2026 r.
-
16:58
Tłumy kibiców na ostatnim w kolejce meczu Wisły Kraków
-
16:51
Zielony Wiedeń
-
16:01
Kolizja na A4 w Krakowie. Były utrudnienia w kierunku Katowic
-
15:52
Wisła potwierdza dominację, Wieczysta gotowa do walki w barażach
-
15:44
Dwie kobiety otrzymają w Krakowie pierwszy akt małżeństwa jednopłciowego
-
15:13
Miasteczko Galicyjskie pełne skarbów i pasjonatów
-
15:09
Dziesiątki wystawców i tłumy odwiedzających. Kiermasz staroci w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:27
Zderzenie trzech aut na autostradzie A4. Były utrudnienia dla kierowców
-
14:10
Jak wygląda Tarnowska Winnica? "Widoki są toskańskie"
-
13:52
Ależ tu pięknie! Warto odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
-
13:25
Śpiew to też terapia. VI Festiwal Chórów Dziecięcych
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze