"To wynik naszych pięcioletnich badań" - powiedziała prof. Gohar Khachatryan. "Zaprojektowaliśmy taką powłokę dla kuli kąpielowych, które nie dość, że rozpuszczają się w kąpieli, to dodatkowo mają właściwości nawilżające dzięki zawartości kwasu hialuronowego, a ekstrakty zapachowe przyczynią się do relaksacji" - dodaje.
Biodegradowalne folie opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, rozkładają się od tygodnia do miesiąca, na proste cukry, które mogą być pożywieniem dla mikroorganizmów. Powstają m.in. z chityny pochodzącej ze skorupiaków i odpadów poprodukcyjnych takich jak słoma.
Badania nad nanotechnologiami trwają od kilkunastu lat. Są wykorzystywane w medycynie do robienia opatrunków oraz w biotechnologii do produkcji opakowań żywności.
Warto pamiętać, że 3 lipca weszła w życie tzw. dyrektywa plastikowa, zakazująca używania niektórych wyrobów z plastiku na rzecz znacznie bardziej ekologicznych zamienników opartych na tzw. polimerach biodegradowalnych. Obecnie recykling organiczny stanowi w Polsce 0,03% całości rynku recyklingu wobec 6-8% w innych krajach UE. Opakowania będą musiały być projektowane w sposób umożliwiający działanie Gospodarki Obiegu Zamkniętego i odzysku poprzez recykling mechaniczny i organiczny.