Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek, od 30 października zostanie uruchomionych osiem specjalnych, cmentarnych linii tramwajowych i 15 autobusowych, a na ulice wyjedzie 45 dodatkowych tramwajów i 53 dodatkowe autobusy. 1 listopada mają być uruchomione 24 dodatkowe linie autobusowe.

We Wszystkich Świętych na ulice wyjedzie 67 dodatkowych tramwajów i 112 autobusów; łącznie tego dnia w mieście będzie kursować 500 autobusów, które – razem z tramwajami – wykonają 27 tys. km więcej niż zwykle. Część z tych specjalnych linii ma działać też 2 listopada – tego dnia obowiązuje rozkład jazdy dnia powszedniego.

Od 30 października inaczej mają funkcjonować przystanki autobusowe w rejonie największych nekropolii, np. w rejonie cmentarza Rakowickiego przystanek "Rakowicka" będzie nieczynny; przystanek dla wysiadających "Cmentarz Rakowicki" będzie zlokalizowany na ul. Rakowickiej, między ul. Olszańską a wjazdem na pętlę; przystanek dla wsiadających "Cmentarz Rakowicki" będzie funkcjonował na ul. Rakowickiej, przy bramie cmentarza (z podziałem na trzy perony).

Urzędnicy zaapelowali, aby jadąc na nekropolie korzystać z komunikacji miejskiej i w ten sposób zapobiec korkom. Przy największych cmentarzach mają obowiązywać zmiany w organizacji ruchu.

Szczegóły zmian w komunikacji miejskiej w czasie świąt znajdują się na stronie internetowej miasta Krakowa.

Porządku w rejonie cmentarzy ma pilnować straż miejska i policja. Służby te zaapelowały o rozwagę i odpowiedzialność w tych dniach.

"To dla nas bardzo wytężony czas. Będziemy koncentrować się na największych nekropoliach" – powiedział naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej policji Tomasz Jemczura.

Zapowiedział też wzmożone kontrole na drogach. Szczególnie intensywne kontrole trzeźwości zapowiedział na godziny poranne i wieczorne, ponieważ – jak dodał – w ostatnich dniach w Krakowie nastąpił wzrost liczby nietrzeźwych kierowców.

Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych poinformowała, że do środy godziny otwarcia cmentarzy zostały wydłużone do 19. W czwartek i piątek nekropolie będą otwarte do godz. 20, w sobotę i niedzielę do 22, a 1 listopada od 6 rano do ostatniego zwiedzającego. W Zaduszki cmentarze mają być otwarte do godz. 22.

"Apelujemy o rozłożenie wizyt. Cmentarze, zwłaszcza Rakowicki, są naprawdę oblężone w tych dniach" – powiedziała Ćwikła.

Na największych cmentarzach (Rakowicki, Podgórski, Batowicki, Grembałów) będzie można skorzystać z bezpłatnych wózków inwalidzkich. W tym celu trzeba się zgłosić na portiernię przycmentarną.

Od kwietnia tego roku seniorzy powyżej 80. roku życia i niepełnosprawni od 65. roku życia (rocznikowo) mogą liczyć także na darmowy dowóz meleksem sprzed bramy cmentarnej na grób bliskich. Seniorowi może towarzyszyć jedna osoba. Taką usługę trzeba wcześniej zamówić dzwoniąc pod numer 12 413 33 33, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15. Z meleksów można korzystać w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 10 do 14 na terenie cmentarzy komunalnych: Rakowice, Prądnik Czerwony, Grębałów.

"W poniedziałek 1 listopada trzeba się liczyć z tym, że w praktyce skorzystanie z tej usługi będzie trudniejsze z powodu liczby osób odwiedzających groby bliskich" – przestrzegł kierownik biura prasowego w Urzędzie Miasta Dariusz Nowak.

W czasie świąt przycmentarne biura obsługi klienta będą nieczynne. "To z powodu pandemii, ale i dlatego, że coraz więcej osób korzysta z internetowego lokalizatora" – wyjaśniła Patrycja Ćwikła.

Na cmentarzach nie obowiązuje nakaz noszenia maseczki, o ile zachowany jest dystans 1,5 m.

W czasie świątecznym na niektórych nekropoliach mają trwać kwesty, m.in. na rzecz ratowania zabytków Krakowa, na rzecz podopiecznych hospicjum św. Łazarza, na rzecz cmentarzy.