Barszcz z krokietem, pierogi i tradycyjne świąteczne słodkości. Dla uczestników wigilii będzie przygotowane 50 tysięcy porcji, przy czym na jedną osobę przypada średnio 3 porcje. - Rozdamy także świąteczne paczki - podkreśla Jan Kościuszko, krakowski restaurator i filantrop.

"Pod zadaszeniem będą paczkowane paczki, które z oddzielnego sektora będą wydawane. Na pewno będą słodycze, konserwy, kawa, herbata. Nie jest powiedziane, że wszyscy dostaną to samo" - mówi Kościuszko.

Według niego z powodu pandemii trudno szacować ile osób w tym roku pojawi się na krakowskim Rynku. Organizatorzy są przygotowani na wydanie 40-50 tys. porcji potraw wigilijnych. "Ludzi bezdomnych i potrzebujących na pewno będzie mnóstwo. Zawsze to jest kilkanaście tysięcy osób" – ocenił Kościuszko.

"W trakcie wigilii spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale też ludzi ubogich, samotnych i schorowanych" – dodał.

Podczas niedzielnego spotkania wszyscy chętni skosztują gorących potraw wigilijnych. W menu będą m.in: barszcz, krokiety, pierogi, bigos i kasza z grzybami. Uczestnicy otrzymają też paczki z produktami przekazanymi przez partnerów wspomagających wydarzenie. W paczkach znajdą się słodycze, konserwy, kawa, herbata, owoce.

Partnerem wydarzenia jest miasto Kraków, które zaoferowało możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19.

"To będzie autobus w godzinach 11-15. Jest to autobus elektryczny, więc też myślimy o ekologii. Ale to, co jest tu najważniejsze - wszystkie osoby będą mogły się zaszczepić w tym autobusie zarówno przeciwko COVID jak i przeciwko grypie" -mówi Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia krakowskiego magistratu.

Osoby potrzebujące – podkreślili pomysłodawcy – otrzymają nie tylko gorące posiłki i paczki świąteczne, ale wzorem poprzednich lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań medycznych w specjalnie przygotowanym do tego celu szpitalu polowym – lekarze będą świadczyli m.in. specjalistyczne konsultacje kardiologiczne, internistyczne, ortopedyczne czy stomatologiczne. Dodatkowo będą miały możliwość wykonania szczepienia przeciwko COVID-19.

Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związkiem Polskich Kawalerów Maltańskich, Klubem Absolwenta Collegium Medicum UJ i Fundacją Przystań Medyczna. Namiot organizują strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

"Szpital to bardzo ważna inicjatywa, bo jest to rzadka okazja, aby bezdomni mogli uzyskać poradę lekarską i mieć postawioną diagnozę" – ocenił Kościuszko.

W organizację wigilii od kilku lat włączają się wolontariusze i podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z podkrakowskich Radwanowic. Jak zapowiedział prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, będą oni pomagali w wydawaniu posiłków i paczek żywnościowych.

"Pomagamy przy organizacji samego wydarzenia, ale także mamy swoje kontakty jeśli chodzi o bezdomnych, samotnych, ludzi potrzebujących, niepełnosprawnych, którzy przychodzą na Rynek" – wskazał ks. Isakowicz-Zaleski.