Każda podstawówka musi przyjąć wszystkich uczniów ze swojego rejonu. - Jeśli jednak rodzice chcą, by ich dziecko chodziło do innej szkoły, na przykład w pobliżu ich miejsca pracy, muszą poczekać na wolne miejsca - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Fiedorowicz-Razmus z biura prasowego krakowskiego magistratu - Wtedy już dyrektor danej placówki ustala dodatkowe kryteria.

Posłuchaj: 

]

W przypadku przedszkoli według ustawy, pierwszeństwo mają maluchy z rodzin wielodzietnych czy niepełnosprawne. Dodatkowe kryteria wybrało miasto.

- Najwięcej punktów otrzymają te rodziny, w których zarówno mama, jak i tata pracuje. Drugie w kolejności kryterium dodatkowe to czas pobytu dziecka w przedszkolu - wyjaśnia dyrektor wydziału edukacji w krakowskim magistracie, Anna Korfel-Jasińska.

[

Posłuchaj



Miasto przygotowało w tym roku dla dzieci blisko 27 500 miejsc: zarówno w przedszkolach samorządowych jak i niepublicznych. Jest to o 200 miejsc więcej w porównaniu z tym rokiem szkolnym. - To dlatego, że w trzech placówkach we wrześniu powstaną nowe oddziały. Największy będzie w przedszkolu numer 11 przy ul. Saskiej - mówi dyrektor Korfel-Jasińska. - Większość rodziców zainteresowana jest miejscami w tanich przedszkolach, musimy więc zwiększać ofertę. A każda gmina powinna zapewnić wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym możliwość uczęszczania do tych przedszkoli.

Kraków: magistrat podał kryteria naboru do przedszkoli

Rodzice mają prawo starać się o miejsce dla swojego dziecka w różnych przedszkolach. Wydrukowany formularz powinni zanieść do tego, na którym najbardziej im zależy, pozostałe wystarczy wskazać w Internecie na stronie zapisów.


Wyniki rekrutacji zarówno do przedszkoli, jak i do podstawówek, rodzice poznają 23 kwietnia.