- A
- A
- A
Kossakówka wciąż popada w ruinę? Właściciele willi i SKOZK zapewniają, że nie powodów do obaw
Remont Kossakówki, czyli zabytkowego XIX-wiecznego dworku w samym centrum Krakowa trwa już od 4 lat. Aktywiści i miłośnicy zabytków alarmują jednak, że wygląd budynku i jego otoczenia świadczy o raczej o tym, że willa należąca niegdyś do rodziny Kossaków popada w ruinę. Właściciel zabytkowego dworku i przedstawiciele Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa twierdzą jednak, że nie ma powodów do obaw.Niepokój wielu osób wzbudził wygląd dworku zza ogrodzenia. Według radnej Małgorzaty Jantos - przewodniczącej Komisji Kultury i Ochrony Zabytków w radzie miasta - budynek wygląda jakby był opuszczony. Jak mówi, sprawę pogarsza to, że trwający od niemal czterech lat współfinansuje gmina Kraków. „Podglądałam Kossakówkę przez dziurę w płocie. Jest tam nawet ogromny napis, że remont jest częściowo finansowany przez gminę Kraków, a nic tam się nie dzieje” - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Małgorzata Jantos.
Radna dodała, że w tej sprawie interweniowała już u zastępcy prezydenta Krakowa Jerzego Muzyka, prosząc o zainteresowanie się losem dworku. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zapewnia, że wbrew obserwacjom przechodniów - remont postępuje. Maciej Wilamowski - dyrektor SKOZK-u wyjaśnia, że miasto udzieliło już trzech dotacji na remont Kossakówki, na łączną kwotę niemal trzystu tysięcy złotych. Za te pieniądze wykonano już sporo prac - w większości wewnątrz budynku. „To wzmocnienie fundamentów, naprawa dachu i wymiana stropów nad drugim piętrem i nad częścią pomieszczeń pierwszego piętra. W zeszłym roku rozpoczęto prace w piwnicach, które mają służyć temu, by podpiąć ten budynek do nieemisyjnych źródeł energii grzewczej. Prace więc może są niewidoczne z zewnątrz, ale były konieczne i ratują ten budynek, który został doprowadzony do ruiny przez poprzednich właścicieli” - tłumaczy Maciej Wilamowski.
Dyrektor SKOZK podkreślił, że nawet jeśli willa i ogród zostaną wyremontowane, to trudno będzie znaleźć zastosowanie dla tego rodzaju budynku - tak aby nie naruszać jego konstrukcji.
Właściciel Kossakówki, który zajmuje się nią od 2013 roku nie chciał udzielać informacji na temat szczegółów remontu ani przyszłego przeznaczenia dworku. Przez telefon powiedział Radiu Kraków jedynie, że na zewnątrz budynku nic się nie dzieje, bo władze miasta odmówiły kolejnej dotacji, za którą chciał wykonać elewację.
Dodamy tylko, że po wojnie Kossakówka miała zostać zburzona. W ruinę zaczęła popadać w latach 80., bo na jej remont nie pozwalała nieuregulowana sytuacja prawna. Po batalii sądowej w 2013 roku przejęło ją małżeństwo Góreckich.
(Joanna Orszulak/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:28
Przybywa rodziców, którzy unikają szczepienia dzieci. W Tarnowie posypały się wnioski o kary
-
05:58
Pochmurna środa w Małopolsce, okresami będzie padał deszcz
-
22:55
W tym roku stawiamy na energię. Gadafest 2025
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:19
400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce. Nowa wystawa na Zamku Żupnym
-
17:05
Musica Divina ERO CRAS – Adwent w sierpniu
-
16:19
TPN deklaruje pomoc ws. problematycznych niedźwiedzi w Bieszczadach
-
15:53
Biały Miś w nowym wcieleniu. Zakopane walczy z nielegalnymi maskotkami
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze