Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej wchodzi w decydującą fazę. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2019.06.11 17:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:41 )
W bazylice Mariackiej w Krakowie od 2015 roku prowadzona jest konserwacja jednego z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej. Mowa o ołtarzu Wita Stwosza. W Radiu Kraków sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace.

Rzeźby apostołów wysunięte są na specjalnej platformie. Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej
Konserwacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej wchodzi w decydującą fazę

„Wysokość niektórych rzeźb sięga nawet 3 metrów. Skalę geniuszu Wita Stwosza idealnie widać tak naprawdę z góry, czyli z rusztowania” - wyjaśniał reporterce Radia Kraków Jarosław Adamowicz, kierownik prac badawczych i konserwatorskich w bazylice Mariackiej.

W tym roku postawiono konstrukcję obejmującą frontową część ołtarza. Ale nie jest to zwyczajne rusztowanie. „Proponujemy ekspozycję wybranych kwater, płaskorzeźb, których konserwacja już się zakończyła. Dzięki temu liczące ponad 500 lat rzeźby pozostają w niezmienionych warunkach, a turyści zwiedzający świątynię mogą podglądać prace konserwatorów. W części środkowej mamy też potężną platformę, dzięki której mogliśmy wysunąć rzeźby części zasadniczej szafy, czyli figury apostołów oraz „zasypiającej” Marii. To zarówno ekspozycja jak i teren naszych działań” - tłumaczy Adamowicz.

Konserwatorzy nie planują ingerencji w formę rzeźb przez uzupełnianie ubytków, które są znane od co najmniej XIX wieku. „Przy tym obiekcie jest, mówiąc w cudzysłowie, więcej nauki niż pracy. Ołtarz, jego technologia powstania, nie były dotąd rozpoznane. My do tej pory nie wiemy, które rzeźby wykonał Wit Stwosz, bo części nie był w stanie sam wykonać. Nie wiemy, jakich farb, gruntów, technik pozłotniczych używał. My to musimy odczytać” - podkreśla prof. Ireneusz Płuska, zastępca dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Ołtarz Wita Stwosza powstał między 1477 a 1489 r. Składa się z szafy głównej z figurami ustawionej na predelli (podstawie), skrzydeł ruchomych i nieruchomych ozdobionych płaskorzeźbami oraz zwieńczenia. Jego konstrukcja jest wykonana z drewna dębowego, tła dla płaskorzeźb i rzeźb z drewna modrzewiowego, a płaskorzeźby, rzeźby i detale architektoniczne z drewna lipowego – złoconego i polichromowanego.

Do tej pory odnowione zostało i wróciło na swoje miejsce zwieńczenie ołtarza. Zakończona jest konserwacja 12 kwater ze skrzydeł ołtarza widocznych, gdy jest on zamknięty. Kwaterami widocznymi, gdy ołtarz jest otwarty, konserwatorzy zajmą się w ostatnim etapie prac.

Badania i konserwacja ołtarza Wita Stwosza mają kosztować w sumie 13,7 mln zł i potrwają jeszcze dwa lata. Prace prowadzi Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP.

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska, PAP/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię