Wczoraj rada, w której PO ma większość, nie udzieliła prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu absolutorium. Radni Platformy Obywatelskiej zapowiadają debatę wokół sposobu zarządzania miastem przez Jacka Majchrowskiego. Prezydent nazwał działania radnych "grą polityczną". Za udzieleniem Jackowi Majchrowskiemu absolutorium byli jedynie członkowie prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Poranny gość Radia Kraków przekonywał, że decyzja rady była spowodowana względami merytorycznymi. Jak stwierdził "w Krakowie nie jest dobrze" i nie należy szukać drugiego dna, bo dno jest jedno - Platforma Obywatelska uznała, że wykonanie budżetu za rok 2011 jest złe i wypowiedziała się głosując w taki właśnie sposób.

Bogusław Kośmider wyjaśnił też dlaczego PO zarządziła dyscyplinę podczas wczorajszego głosowania. Taki obowiązuje regulamin - w sprawach budżetu, czy personalnych podczas głosowań zawsze obowiązuje dyscyplina. Szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej podkreślił, że są sprawy, w których decyzja klubu musi być jednolita.


Radni zapowiedzieli też, że nie będzie referendum w sprawie odsunięcia prezydenta Majchrowskiego od władzy. A to oznacza, że brak absolutorium nie będzie miało żadnych konsekwencji.
Posłuchaj relacji Jacka Bańki z wczorajszej sesji Rady Miasta: []


Jacek Bańka/Daniela Motak/bp