Podczas rozmowy sprawdzano wiedzę kandydatów w zakresie funkcjonowania administracji publicznej oraz przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Pierwsze pytanie dotyczyło działań, jakie wojewódzki konserwator zabytków podejmuje w przypadku wykonywania prac bez pozwolenia lub niezgodnie z pozwoleniem przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, drugie – udziału organizacji społecznych w postępowaniach prowadzonych przez wojewódzkich konserwatorów zabytków. 

Najwyższą liczbę punktów (8/9 pkt.) uzyskała dr Aneta Borowik, która posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w służbach konserwatorskich. Przez dwa lata kierowała wojewódzkim urzędem ochrony zabytków w Katowicach, chociaż od ponad 10 lat jest związana z Krakowem i Małopolską. Ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, była pracownikiem Ośrodka Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. W 2008 r. obroniła doktorat dotyczący architektury neobarokowej (badania nad architekturą Krakowa i Galicji). Kandydatka jest również współtwórcą krakowskiego szlaku architektury modernistycznej.

Przypomnijmy, wcześniej wojewódzkim konserwatorem zabytków w Małopolsce był Jan Janczykowski. Został odwołany w lipcu tego roku z powodu inwestycji realizowanej przy ulicy Stradomskiej w Krakowie oraz zaniechań na terenie Zakopanego.

Polecamy: Jan Janczykowski o swoim odwołaniu: "Jestem tym już zmęczony"

 

 

(RK, Mat. prasowe MKiDN/ew)