Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Doczesne szczątki Hanny Chrzanowskiej zostały przeniesione do alabastrowej trumny

  • Kraków
  • date_range Środa, 2018.04.04 14:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:25 )
Trumna będzie się znajdować w kościele św. Mikołaja w Krakowie. To kolejny etap przygotowań związanych z beatyfikacją tej prekursorki pielęgniarstwa rodzinnego i domowego. Hanna Chrzanowska zostanie wyniesiona na ołtarze w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 28 kwietnia.

fot: Anna Kluz-Łoś

- To kolejna osoba, która zostanie ogłoszona błogosławioną z racji uczynków miłosierdzia. Szczątki zostaną umieszczone w mosiężnej trumience, zalutowanej i opieczętowanej. Zostaną złożone w sarkofagu. Gdy będzie akt beatyfikacyjny, automatycznie staną się relikwiami. Jest wynoszona na ołtarze z racji spełnianych przez nią uczynków miłosierdzia, z racji służby osobom potrzebującym pomocy - mówi ks. Kazimierz Kubik, archidiecezjalny duszpasterz pielęgniarek i położnych.

Hanna Chrzanowska miała wielki wpływ na kardynała Wojtyłę. "Urodziła się na salonach, ale zeszła do piwnic. Zaprowadziła księdza Wojtyłę do tych chorych. Dla nich kontakt z drugim człowiekiem w chorobie był niemożliwy. Ludzie unikali chorych, którym ciało od kości odpadało. Hanna Chrzanowska była damą, urodziła się na salonach. Warto brać przykład z osoby, dla której pan Bóg jest na pierwszym miejscu, na równi z człowiekiem" - mówi Nela Łabińska, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych.

Hanna Chrzanowska była krakowską pielęgniarką, córką prof. Ignacego Chrzanowskiego, polonisty z UJ. Opiekowała się ciężko chorymi w ich domach, była prekursorką domowego hospicjumn. Jej proces beatyfikacyjny otworzył w 1998 r. w Krakowie kard. Franciszek Macharski. W lipcu ubiegłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret beatyfikacyjny w jej sprawie. Podstawą było uznanie cudu uzdrowienia mieszkanki Krakowa z 2001 r. za jej przyczyną. Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbędzie się 28 kwietnia w Krakowie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

fot: Anna Kluz-Łoś

 

 

(Anna Kluz-Łoś/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1404819

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię