W Krzeszowicach występują lecznicze wody siarczkowe, które wspomagają leczenie chorób skóry, chorób reumatycznych, neurologicznych, układu oddechowego, a także cukrzycy. Ich eksploatacja na szerszą skalę rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku za czasów księcia Augusta Czartoryskiego. To wtedy powstały pierwsze domy kąpielowe i łaźnie oraz obiekty prowadzące działalność rozrywkową, które szybko zaczęły przyciągać kuracjuszy z całej Polski. Budynki łazienek zostały zdewastowane w czasie II wojny światowej. W 1966 roku Krzeszowice utraciły status uzdrowiska. Obecne władze miasta, podobnie zresztą jak wielu ich poprzedników, chcą status odzyskać, co nie jest jednak takie proste, bo złoża naturalnych surowców leczniczych tutaj nie wystarczą. Pod uwagę brana jest też jakość powietrza, a z tym jest problem. Choć, jak przekonuje zastępca burmistrza Krzeszowic Adam Godyń sytuacja się poprawia. Od dwóch, trzech lat jest lepiej, sporo właścicieli nieruchomości przechodzi na ogrzewanie gazowe.
Godyń przypomina, że radni przyjęli uchwałę antysmogową, popartą przez sejmik województwa, zgodnie z która od tego roku nie można już instalować kotłów na węgiel, a te które są w użyciu, należy zlikwidować do roku 2030. Kolejnym wymogiem do uzyskania statusu uzdrowiska jest odpowiednia infrastruktura. I tutaj też władze Krzeszowic podjęły stosowne działania. Mają projekt budowy kompleksu basenów, w których wykorzystywano by wody lecznicze. Inwestycja jednak do tanich nie należy, dlatego samorząd złożył wniosek do Krajowego Planu Odbudowy o dotację. To kwota ponad 50 milionów złotych.
Baseny miałyby powstać przy alei Solidarności. W zachodniej części miasta natomiast na około 70-hektarowej działce planowana jest budowa parku zdrojowego. Władze Krzeszowic liczą na współpracę z prywatnymi inwestorami, którzy wybudowaliby tam sanatoria. - Oby tym razem się udało - mówią mieszkańcy.
Spośród mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, 70% opowiedziało się za planami reaktywacji uzdrowiska. - Posiadanie takiego statusu to wiele korzyści — przyznaje prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba - to nie tylko prestiż, ale też korzyści czysto materialne, bo można pobierać opłatę uzdrowiskową i równocześnie od państwa uzdrowiskowa dotację w takiej samej wysokości jak zebrana opłata, która maksymalnie może wynieść 4 zł 83 gr dziennie. W Małopolsce jest 9 uzdrowisk. Do tego grona oprócz Krzeszowic chce dołączyć Czarny Dunajec.
- A
- A
- A
Czy Krzeszowice znów będą uzdrowiskiem? Chcą tego mieszkańcy i władze
Prób reaktywacji tego popularnego uzdrowiska było wiele. Czy ta okaże się skuteczna? Liczą na to mieszkańcy. Władze Krzeszowic złożyły wniosek o pieniądze na budowę kompleksu basenów, w których wykorzystywano by tamtejsze wody lecznicze. To kolejny krok w staraniach o odzyskanie statusu uzdrowiska. Wcześniej krzeszowiccy radni przyjęli uchwałę antysmogową, którą poparł sejmik województwa. Po drodze były też oczywiście konsultacje społeczne, których wyniki jednoznacznie wskazuje, że krzeszowiczanie chcą, by do ich miasta przyjeżdżali kuracjusze.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:20
Ciąg dalszy sporu ws. budowy stadionu Sandecji. Były wykonawca rozsyła nagrania z urzędnikami
-
07:02
W czwartek na maturze egzaminy z geografii i z języków mniejszości narodowych
-
06:46
Załamanie pogody w Małopolsce. Będzie chłodno, deszczowo, spaść może także śnieg
-
06:27
Child Alert odwołany. 11-letnia Patrycja została odnaleziona
-
06:08
Dziś ostatni akcent egzaminu ósmoklasisty - język obcy. Ponad 98 proc. wybrało angielski
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 15.05
-
21:14
Przez lata zasłaniały malowniczą panoramę Tatr. Billboardy znikną z okolic Zakopianki
-
19:25
Policja uruchomiła Child Alert. Trwają poszukiwania 11-letniej Patrycji
-
18:47
Cięcia w rozkładach tramwajów i autobusów. Mieszkańcy: remont mostu Grunwaldzkiego to tylko pretekst
-
18:11
Grupa Azoty tonie w długach. Ratunkiem proch i nitroceluloza dla zbrojeniówki?
-
17:29
„Czesław Dźwigaj w Krakowie”
-
17:26
Groźny incydent na stacji kolejowej w Trzebini. Maszynista zignorował sygnał "Stój"
-
16:26
Podtarnowskie gminy rozbudowują żłobki i przedszkola. Jest zapotrzebowanie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze