Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budowa spalarni śmieci w Nowej Hucie już na finiszu

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.04.16 12:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:58 )
Spalarnia śmieci, która powstaje na obrzeżach Nowej Huty, zaczyna nabierać kształtów. Konstrukcja budynków jest już praktycznie gotowa. Teraz trwa układanie zadaszenia. Już w połowie roku zaplanowano pierwsze testy urządzeń.

Fot. Maciej Skowronek

Posłuchaj materiału Maćka Skowronka
Budowa spalarni śmieci w Nowej Hucie na finiszu

- Cały kompleks będzie się składał z trzech połączonych ze sobą budynków - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Monika Kupnicka z Krakowskiego Holdingu Komunalnego. 

Pierwszy budynek będzie pełnił funkcję administracyjno-socjalno-edukacyjną - w nim znajdą się biura i szatnie pracowników. Kolejny to ten, w którym będą gromadzone produkty poprocesowe. Ostatni i ten najważniejszy to serce spalarni: "W nim będą zachodziły ważkie procesy: spalanie śmieci, oczyszczanie spalin i produkcja energii" - tłumaczy Kupnicka.

Śmieci podjadą najpierw do bunkra o głębokości 9 metrów. Stamtąd będą zabierane za pomocą chwytaka i wrzucane do leja, skąd trafią już we właściwe miejsce, czyli na ruszt wielkiego pieca. Będą spalane tak jak na grillu. To, co po nich zostanie to żużel, który odpowiednio obrobiony będzie można wywieźć.

"Spaliny powstałe w wyniku przekształcania będą zaś filtrowane przez nowoczesne urządzenia, dzięki czemu z komina będą się wydobywały praktycznie tylko dwutlenek węgla i para wodna" - wyjaśnia kierownik budowy Juergen Gebhardt - "O bezpieczeństwo mieszkańcy nie muszą się obawiać. Zakład musi bowiem spełnić rygorystyczne wymogi dotyczące emisji. Będziemy nawet poniżej tych norm".

W budynkach instalowane są już także wszystkie urządzenia. W drugiej połowie roku mają się rozpocząć testy. A zakład ma zacząć działać na początku 2016 roku. Spalarnia będzie mogła unieszkodliwić 28 ton śmieci na godzinę. Prąd, który z tego powstanie, mógłby zasilić całą sieć tramwajową w Krakowie albo zapewnić oświetlenie wszystkich krakowskich ulic. A ciepło, które trafi do MPEC-u, będzie mogło "ogrzać" co dziesiątego mieszkańca.

W tej chwili na placu budowy pracuje ponad 500 osób. Są to robotnicy i inżynierowie z sześciu krajów: z Polski, Niemiec, Austrii, Danii, Francji i Korei Południowej - to właśnie koreańska firma jest wykonawcą tej inwestycji.

 

Czytaj także: Miasto do tej pory nie wywiązało się z obietnic dla Nowej Huty. Zostało jeszcze 14 zadań

 

(Maciej Skowronek/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię