- A
- A
- A
Budowa jednego z ostatnich obiektów na Kampusie UJ już na finiszu
Ma 27 tysięcy metrów kwadratowych, a jego budowa będzie kosztowała 250 milionów złotych. Na Kampusie UJ na Ruczaju powstaje Wydział Chemii - jeden z ostatnich uczelnianych obiektów, które składają się na Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego."Mamy tu ogromne ilości zabezpieczeń i kontroli. Powierzchnia to około 27 tysięcy metrów kwadratowych. Mamy cztery duże aule wykładowe i ponad 150 laboratoriów. Teraz jesteśmy na etapie wyposażania budynku w sprzęt. Zostały niektóre prace wykończeniowe" - opisuje Radiu Kraków profesor Janusz Szklarzewicz z Wydziału Chemii.
Budowa tego wydziału to największe wyzwanie dla uczelni - podkreśla dziekan Wydziału Chemii, prof. Grażyna Stochel. "Jeśli chcemy prowadzić badania naukowe na właściwym poziomie, to potrzebujemy nowoczesnych laboratoriów. Budynek na ul. Ingardena ma już 55 lat i na tamte czasy był nowoczesny, ale dziś... to tak jakbyśmy porównali pociąg osobowy do Pendolino" - bez wahania przyznaje profesor Grażyna Stochel, dziekan Wydziału Chemii.
Budowa Wydziału Chemii rozpoczęła się w październiku 2013 roku. Budynek ma być gotowy w lipcu. Potem rozpocznie się skomplikowana przeprowadzka wszystkich urządzeń ze starego budynku przy ulicy Ingardena. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zajęcia rozpoczną się już w październiku.
Wydział Chemii jest jednym z kilku, które powstały na terenie Kampusu UJ na Ruczaju. Są tam już Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, który powstał jako pierwszy a także nowoczesne budynki wydziałów ścisłych i przyrodniczych.

Budowa Kampusu rozpoczęła się w 2001 roku, a zakończy w 2017. Na tym jednak nie koniec. Uczelnia planuje także budowę kompleksu sportowego. "To ostatnie elementy w tym wieloletnim planie rozbudowy Kampusu. Decyzja z 2001 roku o rozbudowie i przekazaniu pieniędzy na rozbudowę Kampusu to był krok milowy dla Uniwersytetu Jagiellońskiego do nowoczesności. Wydano na to w sumie już ponad miliard złotych" - wylicza Adrian Ochalik, rzecznik prasowy uczelni.
Czytaj także: Wydział FAiIS Uniwersytetu Jagiellońskiego oficjalnie otwarty po ponad roku działalności
(Aleksandra Ratusznik/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:23
Sucha geotermia
-
08:08
24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera – Zakopane 2025
-
08:00
Kraków: W zalewie Bagry utonął mężczyzna
-
07:27
Uwaga kierowcy! Ważne zmiany w centrum Tarnowa
-
06:28
Przybywa rodziców, którzy unikają szczepienia dzieci. W Tarnowie posypały się wnioski o kary
-
05:58
Pochmurna środa w Małopolsce, okresami będzie padał deszcz
-
22:55
W tym roku stawiamy na energię. Gadafest 2025
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze