Dyrekcja szpitala pracuje nad przywróceniem wszystkich systemów, ale powrót do normalności to kwestia raczej dni lub tygodni, niż godzin.
Wiadomo, że w sobotę doszło do ataku typu ransomware. W zamian za zwrócenie danych hakerzy zażądali okupu. Nie ma jednak potwierdzenia, że dane pacjentów czy pracowników wyciekły.
„Traktujemy to zdarzenie bardzo poważnie i uruchomiliśmy wszystkie procedury tak, jakby do tego wycieku doszło” – powiedział dyrektor placówki Michał Zabojszcz.
Celem ataku hakerskiego był główny system elektronicznej dokumentacji medycznej, który wciąż jest niedostępny, dlatego szpital przeszedł na analogowy, papierowy obieg dokumentacji medycznej, co wydłuża czas pracy lekarzy niektórych specjalności.
„Nie tak dawno pracowaliśmy w tej postaci analogowej i większość z nas wie, jak to się robi” – tłumaczył szef placówki.
Zapewnił, że szpital przywrócił dostęp do elektronicznych systemów centralnych pozwalających wystawiać pacjentom recepty, zwolnienia lekarskie i skierowania na badania. Ocenił, że porównując ten atak z podobnymi w innych szpitalach w Polsce w ostatnich latach, przywrócenie pełnej funkcjonalności „jest raczej kwestią dni i tygodni”.
„Wiemy, że w innych szpitalach przywrócenie pełnej funkcjonalności zajmowało od tygodnia do dwóch tygodni. Potem dodatkowo będziemy musieli wprowadzić wszystkie dane analogowe do systemu, więc oceniam, że zajmie to klika tygodni” – powiedział.
Szpital pracuje w trybie analogowym, wszystkie sprawy załatwiane są na papierze. Dyrekcja zaznacza, że nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów.
Dobra wiadomość jest taka, że ci, którzy mieli zaplanowane wcześniej wizyty, zabiegi i operacje, są przyjmowani bez problemów. Jeśli jednak ktoś miał zamiar zarejestrować się do szpitala na najbliższe dni, proszony jest o wstrzymanie się, bo nie ma możliwości wyznaczenia konkretnych terminów.
Jeśli sprawa jest nagła lub życie pacjenta jest zagrożone, szpital MSWiA wspomagają trzy pobliskie placówki - szpital Dietla, szpital Narutowicza i szpital wojskowy na Wrocławskiej.
Ministerstwo zdrowia zapowiedziało przeprowadzenie testów cyberbezpieczeństwa w szpitalach; resort zwróci się w tej sprawie do wszystkich placówek. Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, powiedziała, że resort wraz ze służbami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem analizuje, co wydarzyło się w stolicy Małopolski i jakie zabezpieczenia są konieczne w szpitalach.