Dwa młode bociany zamieszkujące gniazdo przy ul. Klasztornej w Krakowie zaobrączkował ornitolog dr Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Gniazdo zostało założone przez ptaki w 2021 r. W pierwszym roku bociania para dochowała się tam dwóch młodych, rok później trzech, teraz mają dwa pisklaki. Energetycy z Tauron Dystrybucji wyposażyli gniazdo w specjalną platformę zabezpieczającą.

Jak wyjaśnił ornitolog, obrączkowanie bocianów odbywa się mniej więcej na przełomie czerwca i lipca. Dokładny czas zakładania obrączek ustalają specjaliści, a uzależniony jest od terminu przylotu bocianów do Polski i złożenia przez nie jaj. Obrączkuje się młode osobniki, które nie umieją jeszcze latać, mniej więcej w szóstym tygodniu życia. Gdy ktoś obcy zbliża się do gniazda, młode przywierają do jego dna w bezruchu, a dorosłe osobniki odlatują i obserwują sytuację z bezpiecznej odległości.

Według specjalistów każda wizyta na gnieździe podczas obrączkowania jest okazją do zebrania wielu cennych informacji na temat piskląt. Każdy bocian ma obrączkę z innym, unikatowym numerem. „Jest on pewnego rodzaju numerem pesel ptaka, a wszystkie informacje o tym osobniku przypisane do nadanego mu przy obrączkowaniu numeru. W ten sposób nawet po wielu latach można zestawić dane o nim” - wyjaśnił Walasz, który wskazał, że obrączkowanie to jak na razie najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda badawcza ptaków.

Ewa Groń, rzecznik Tauron Dystrybucja poinformowała w piątek, że firma ta od wielu lat wspiera ornitologów, bowiem bociany coraz częściej do założenia gniazda wybierają właśnie słupy energetyczne. „To utrudnia dostęp do nich badaczom i ornitologom, ponieważ tylko przy pomocy energetyków mogą zbliżać się w bezpieczny sposób do takich gniazd” - wyjaśniła.

Według niej spółka energetyczna bierze udział w akcji obrączkowania bocianów białych, finansując zakup obrączek oraz udostępniając sprzęt i pracowników. Umożliwia to, dostanie się ornitologów do gniazd. W ten sposób energetycy pomogli już zaobrączkować prawie 4 tysiące piskląt. W tym roku kolejne 1,5 tys. młodych ptaków dostanie obrączki.

Akcja obrączkowania realizowana jest we współpracy z ornitologami działającymi na terenie woj. małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, których pracę koordynuje Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne. O akcji wiedzą także Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Krakowie, Wrocławiu i Opolu, z którymi Tauron Dystrybucja współpracuje w zakresie wspierania i ochrony bociana białego.

W sumie – według danych Taurona – tylko w Małopolsce na słupach energetycznych znajdują się 463 gniazda, z czego trzy w samym Krakowie.

Jak zaznaczyła Groń, energetycy ze spółki dbają o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych przez cały rok. „Robimy to z troski o ptaki, ale również dbając o bezpieczeństwo dostaw energii i prawidłową pracę linii energetycznych. Bocianie gniazda to ciężkie i rozbudowane konstrukcje, które bez naszej ingerencji i kontroli mogłyby uszkodzić przewody energetyczne oraz konstrukcje słupów” - wyjaśniła.