Śledztwo przeciwko Adrianowi K. i innym podejrzanym, głównie o przestępstwa skarbowe, prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne w Katowicach, a nadzoruje je Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Do przestępstw dochodziło w latach 2018-2020.

"W toku czynności w ostatnich dniach, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, zatrzymano łącznie sześć osób podejrzanych o wprowadzanie do obiegu fikcyjnych faktur VAT, celem wyłudzenia ze Skarbu Państwa nienależnego podatku VAT. Ostatnio zatrzymani to osoby w różnym wieku, prowadzące działalności gospodarcze – chodzi głównie o handel złomem. Uczestniczyły one w procederze jako odbiorcy faktur VAT, nie odzwierciedlających rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych" – powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

Wartość faktur przejętych przez tych zatrzymanych to 7,5 mln zł. Wobec mężczyzn zastosowano już wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi w tej sprawie. W toku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową w siedzibach podmiotów gospodarczych, działających na terenie województwa śląskiego.

Dotychczas w postępowaniu zatrzymano 38 osób, a wartość faktur ujawnionych u wszystkich podejrzanych do tej pory przekracza 45 mln zł. Wobec części podejrzanych skierowano do sądu akty oskarżenia.

"Jeśli chodzi o profil całej grupy, to chodzi o przeróżne interesy, od zakładów mechaniki pojazdowej, przez handel złomem, po roboty budowlane. Ale najaktywniej podejrzani działali w branży budowlanej, była to tu największa szara strefa. Faktury generowały koszty i jeszcze pomagały przedsiębiorcom legalizować budowy, gdzie pracownicy pracowali na czarno, m.in. Ukraińcy" – powiedział Hnatko.