Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Synoptycy ostrzegają przed burzami, strażacy apelują o rozwagę

Synoptycy ostrzegają, że fala upałów, z temperaturą przekraczającą 30 stopni w cieniu, może wywołać gwałtowne burze, intensywne opady deszczu i silny wiatr.

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Posłuchaj co mówi Dariusz Surmacz
Strefa frontu będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. Jak informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burzom będą towarzyszyć niebezpieczne zjawiska pogodowe.

"Burze dotrą do centrum kraju od Pomorza przez Warmię i Mazury, Mazowsze, Kielecczyznę, po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Tam będą najgwałtowniejsze, bo porywy wiatru w czasie burzy będą sięgać do 90 kilometrów na godzinę i może spaść nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy", zapowiada rzecznik IMGW.   

W wielu regionach pogoda ustabilizuje się w późnych godzinach nocnych. Jak dodaje Grzegorz Walijewski, wcześniej będzie ciepło i słonecznie.   

"Temperatura maksymalna wyniesie od 31 do 32 stopni w centrum i na wschodzie, przez 25-28 stopni w pasie od Pomorza po Dolny Śląsk, do 24 stopni na krańcach zachodnich" - mówi rzecznik IMGW.

"Pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu zabezpieczyć okna, i to, co mamy na balkonach - parasole, stoliki, krzesła. Takie przedmioty najlepiej usunąć z balkonu, kiedy widzimy, że gwałtownie zmienia się pogoda" - przypomina Dariusz Surmacz oficer prasowy gorlickich strażaków.

Pamiętajmy, aby wychodząc z domu wyłączyć też urządzenia elektryczne. Śledźmy prognozy pogody i alerty.
Źródło:
Informacyjna Agencja Radiowa

Autor:
Maciej Wodziński

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię