Jak zaznaczył wojewoda podczas briefingu, w całej Polsce spisało się już blisko 14 mln osób, czyli jedna trzecia mieszkańców. W samej Małopolsce na półmetku spisu z tego ustawowego obowiązku wywiązało się przeszło milion osób, z tego 70 proc. przez internet. „To pokazuje, że jesteśmy zdyscyplinowani i wypełniamy obowiązki, które zostały nałożone na nas, obywateli” - wskazał Kmita.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie i zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego Agnieszka Szlubowska przypomniała, że narodowy spis powszechny potrwa jeszcze do 30 września. Spis jest obowiązkowy, a osoby, które nie wezmą w nim udziału, mogą zostać ukarane grzywną do 5 tys. zł

W województwie małopolskim pracuje 1,4 tys. rachmistrzów – wyjaśniła dyrektor. Od 23 czerwca realizują oni również wywiady bezpośrednie, odwiedzając w domach tych mieszkańców, którzy nie spisali się samodzielnie.

Według przedstawionych danych najbardziej zdyscyplinowani w regionie są mieszkańcy gmin: Bolesław w powiecie dąbrowskim (73 proc.), Jordanów (63 proc.), Radgoszcz (60 proc.). Najwolniej spis przebiega w gminach: Uście Gorlickie (18 proc.), Spytkowice i Zator (po 20 proc.). W stolicy Małopolski - Krakowie w spisie wzięło jak do tej pory udział 41 proc. mieszkańców, z czego 88 proc. przez internet.

Jak poinformował zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie insp. Piotr Morajko, w Małopolsce nie było dotąd zgłoszeń dotyczących oszustw, w których ktoś podszywałby się pod rachmistrz spisowego.

„W razie wątpliwości czy mamy do czynienie z rachmistrzem biura spisowego sprawdźmy jego identyfikator, dane można porównać np. poprzez kontakt z infolinią spisową. Rachmistrz nie pyta nas na temat numeru konta bankowego, danych do logowania do konta, czy posiadanych zasobów finansowych. W takiej sytuacji powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma” - zaznaczył policjant.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w dedykowanej zakładce na stronie spis.gov.pl.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

Co trzeci Małopolanin wziął udział w narodowym spisie powszechnym