Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i objął urząd prezydenta Polski

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2015.08.06 05:08 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:00 )
W Pałacu Prezydenckim zmiana warty. Po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym najwyższy urząd w państwie objął Andrzej Duda.

Fot. Informacyjna Agencja Radiowa

Posłuchaj prezydenta Andrzeja Dudy
Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy, fot. Informacyjna Agencja Radiowa

Wieczorem  prezydent Andrzej Duda w niecodzienny sposób - bo podczas transmisji na Facebooku - odpowiadał na pytania internautów.  Przekonywał, że jego propozycje na przykład dotyczące polityki prorodzinnej czy kwoty wolnej od podatku nie wpłyną negatywnie na budżet. Jak mówił, 500 złotych na każde dziecko w najbiedniejszych rodzinach pobudzi gospodarkę. Podobnie- będzie w przypadku zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Transmisja wideo na Facebooku z Andrzejem Dudą była pierwszym tego typu wydarzeniem z udziałem polskiego polityka. Czat z prezydentem oglądało jednocześnie około 50ciu tysięcy osób.

16.40 - Prezydent Andrzej Duda deklaruje współpracę z resortem obrony w sprawie modernizacji armii. Podczas wystąpienia na placu Piłsudskiego w Warszawie nowy Zwierzchnik Sił Zbrojnych mówił do żołnierzy, że obowiązkiem władz jest unowocześnianie armii i uzbrajanie jej w najdoskonalszą broń.

"Musimy mieć silną armię, która będzie mogła skutecznie brobnić ojczyzny" - mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, dobrze, że Polska jest członkiem NATO. Prezydent, zwracając się do szefa MON Tomasza Siemoniaka, zapewnił, że będzie współpracował z jego resortem w zakresie modernizacji sił zbrojnych:. "Będziemy dyskutowali, będziemy rozmawiali, będziemy omawiali też to, co zostało zrobione i jakie są plany. Jestem przekonany, że polska armia zostanie uzbrojona w zgodzie i szybko, chociaż nakłady trzeba będzie poczynić duże. Ale Polska jest tego warta i Polska tego wymaga" - podkreślał Andrzej Duda.

15.56 - Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda przejął zwierzchnictwo nad polską armią. Andrzej Duda ma jeszcze przemawiać przed Pałacem Prezydenckim i spotkać się z internautami.

Fot. Informacyjna Agencja Radiowa

15.14 - Prezydent i Pierwsza Dama zostali powitani przed Pałacem Prezydenckim. Andrzej i Agata Dudowie, przechodząc po dziedzińcu, oddali honory sztandarom wojskowym. W drzwiach gmachu powitał ich Jacek Michałowski, szef kancelarii byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Następnie para prezydencka przeszła do pałacowej kaplicy. Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich,  Ryszarda Kaczorowskiego i prezydenckich ministrów oraz pracowników kancelarii, którzy zgnęli w katastrofie smoleńskiej.

Przed Pałacem - na Krakowskim Przedmieściu zgromadziły się setki ludzi z biało-czerwonymi flagami. Tłum skandował "Andrzej Duda!" i "Witaj w domu!"

Fot. Informacyjna Agencja Radiowa

14.20 -

"Apel prezydenta Dudy o odbudowę wspólnoty był skierowany przede wszystkim do partii politycznych, w tym do Prawa i Sprawiedliwości" - przekonuje prof. Bogdan Szlachta z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tymczasem, według dr Andrzeja Nowakowskiego, szefa wydawnictwa Universitas i publicysty "Gazety Wyborczej", Andrzej Duda to "prezydent bez większego dorobku politycznego, dlatego misja odbudowy jedności może się okazać dla niego zbyt trudna". Jakie są nadzieje i jakie obawy w związku z nową prezydenturą? CZYTAJ KOMENTARZE

14.18 - Na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odebrał odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Z tytułu objęcia urzędu prezydent zostaje Wielkim Mistrzem Kapituły tych odznaczeń.

14.10 - Pierwsze orędzie Andrzeja Dudy przyjęte raczej pozytywnie. Politycy mówią, że dziś jest święto demokracji i nie czas na krytykę.

13.22 - Po mszy w archikatedrze świetego Jana para prezydencka przeszła ulicą Świętojańską na Zamek Królewski. Wzdłuż trasy ich przejścia ustawił się szpaler wojska i zgromadzonej tam publiczności. Rozlegały się okrzyki: "Andrzej Duda!". O godzinie 14 na Zamku Królewskim prezydent odbierze odznaki: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, wygłosi też okolicznościowe przemówienie.

Fot. Informacyjna Agencja Radiowa

13.15 - Andrzej Duda złożył kwiaty na grobach prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego oraz prymasa Józefa Glempa.

13.12 - Na warszawskim Placu Zamkowym wciąż gromadzą się ludzie chcący przywitać nowego prezydenta - Andrzeja Dudę. Przed Zamkiem Królewskim wystawiono telebim, na którym zgromadzeni mogą oglądać relację z mszy świętej trwającej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Większość z zebranych ma ze sobą biało-czerwone flagi i powitalne transparenty.

13.07 - Wezwanie do jedności to najważniejsze przesłanie expose Andrzeja Dudy - tak o pierwszym przemówieniu nowego prezydenta mówi wicepremier i szef PSL Janusz Piechociński.

12.57 - Miłość przemienia wszystko - mówił prymas Wojciech Polak w homilii podczas mszy świętej z okazji inauguracji prezydentury Andrzeja Dudy. Prymas nawiązał do obchodzonego dziś Święta Przemienienia Pańskiego. W homilli podczas mszy w Archikatedrze Świętego Jana w Warszawie arcybiskup Wojciech Polak mówił, że Andrzej Duda, składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, zobowiązał się do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i niezłomnej obrony godności narodu. Obiecał troszczyć się o niepodległość i bezpieczeństwo państwa, a także do tego, że dobro Ojczyzny i pomyślność wszystkich obywateli będą dla niego nawyższym nakazem.

12.50 - Apel do prezydenta, by sprzyjał pokojowi społecznemu w kraju. Skierował go w homilii podczas mszy za ojczyznę prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

12.48 - Andrzej Duda zapewnia, że jest gotowy - we współpracy z szefem MSZ - działać ku wzmocnieniu polskiej polityki regionalnej.

Nowy prezydent mówił przed Zgromadzeniem Narodowym, że jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa kraju jest ścisła współpraca z państwami z naszego regionu. "Powinniśmy rozmawiać także z naszymi partnerami tu, w Europie środkowo-wschodniej, od basenu Morza Bałtyckiego aż po Adriatyk. Trzeba szukać tego co wspólne, trzeba szukać tego co łączy po to, żeby także w przestrzeni międzynarodowej budować wspólnotę" - podkreśłał.

Według Andrzeja Dudy to właśnie dobre stosunki z sąsiadami są gwarantem spokoju i bezpieczeństwa. " W tym zakresie nasza polityka zagraniczna także potrzebuje aktywności. To pewne odnowienie Grupy Wyszehradzkiej, ale także przyciąganie nowych partnerów, szukanie z nimi porozumienia" - tłumaczył prezydent w Sejmie.

12.34 - W wystąpieniu Andrzeja Dudy były elementy dobre i złe - uważa Bogdan Borusewicz. Dobre jest to, że pan prezydent chce być ponad podziałami - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że takiej deklaracji oczekiwał. Zdaniem marszałka Senatu wypowiedzi nowego prezydenta były też elementy, które świadczyły o tym, że wchodzi on w kampanię wyborczą do Sejmu i Senatu. "Różne takie akcenty o głodujących dzieciach czy emigracji młodych - takie elementy, które były dysonansem do tego co mówił" - powiedział Bogdan Borusewicz.

12.26 - „W słowie nie jest zły, a w czynach to zobaczymy“ - tak expose prezydenta Andrzeja Dudy komentuje były prezydent Lech Wałęsa.

12.25 - Były prezydent Bronisław Komorowski nie chciał komentować pierwszego wystąpienia swojego następcy, Andrzeja Dudy.

12.09 - W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbywa się msza za ojczyznę z udziałem nowo zaprzysiężonego prezydenta Andrzeja Dudy.
W słowie wstępnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, poprosił Boga o błogosławieństwo dla nowego prezydenta, by mógł "jak najowocniej" angażować się w "poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej Ojczyzny". Upraszał też o ducha miłości i pokory dla niego. Zwrócił uwagę, że rządzący, który nie miłuje swojego narodu, nie może nim dobrze rządzić. Ponadto "rządzący chrześcijanin powinien być człowiekiem pokornym".

Szef Episkopatu mówił, że modli się też o to, by prezydent Duda, podejmując decyzje, kierował się radą "zgodną z tradycją przodków i naturą Rzeczpospolitej". "Każdy naród ma bowiem inny charakter i inne kształtowały go okoliczności. Działając zgodnie z jego naturą przyczynisz się do uzdrowienia Ojczyzny, działając zaś wbrew jego naturze niechybnie ją osłabisz." - mówił arcybiskup Gądecki.

Duchowny apelował też do prezydenta, aby "był przekonany", że Kościół nie zabiera głosu po to, by sprawować władzę albo odbierać komukolwiek prawa do wolności opinii. "Przez swoje nauczanie społeczne Kościół nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polską. Niewątpliwie natomiast nakłada na wiernych moralny obowiązek wierności przekonaniom" - mówił arcybiskup Gądecki.

11.48 - Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków - tak pierwsze wystąpienie nowego prezydenta komentuje kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera Beata Szydło.

11.29 - Polska kultura będzie miała we mnie swojego patrona - zapewnił Andrzej Duda. Wygłaszając orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym nowy prezydent podkreślał, że państwo musi wspierać kulturę w kraju - nie tylko w wielkich miastach.

11.06 - Polonia i Polacy na Wschodzie to jeden z priorytetów w polityce nowego prezydenta. Andrzej Duda w swoim pierwszym orędziu zapowiedział stworzenie w Kancelarii Prezydenta powstanie biuro zajmujące się łącznością z naszymi rodakami.

10.47 - Andrzej Duda zapowiada działania na rzecz bezpieczeństwa Polski. Ma temu służyć modernizacja armii i większa integracja z NATO. Według prezydenta polityka zagraniczna Polski wymaga korekty, a szczególną uwagę poświęcić trzeba zdolnościom militarnym naszego kraju. "Najważniejsza w tym zakresie jest budowa silnej, dobrze wyposażonej armii. To ogromnie ważne zadanie na najbliższe lata, bo to podstawowa gwarancja niepodległości, suwerenności i bezpieczeństwa obywateli" - mówił Duda zapewniając, że będzie w tym temacie aktywnie współpracował z ministrem obrony narodowej. Jak mówił Duda, Polska, ale też cała wschodnia Europa, potrzebuje zdecydowanych gwarancji ze strony Paktu Północnoatlantyckiego. "Potrzebujemy większej obecności NATO w tej części Europu, także w naszym kraju" - mówił Duda.

10.28 - Największym wyzwaniem dla nowego prezydenta będzie przede wszystkim dążenie do godzenia środowisk politycznych. Tak uważa politolog Marcin Poręba z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Zdaniem eksperta Andrzej Duda mógłby się sprawdzić na tym polu pod warunkiem, że nie będzie ulegał wpływom swojego zaplecza politycznego. Politolog przewiduje, że będzie to aktywna prezydentura. „Jest młodym i energiczny człowiekiem, znającym języki co będzie miało zapewne wpływ na koordynowanie polityki zagranicznej, jest ona do tej pory dobrze prowadzona, dlatego w większym stopniu powinien skupić się na kontynuacji tego co rozpoczął Bronisław Komorowski, odnosi się to również do polityki obronnej”- zaznacza.

10.24 - Andrzej Duda przypomina swoje obietnice wyborcze i zapewnia, że o nich nie zapomniał. W pierwszym orędziu po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym nowy prezydent podkreślił, że najważniejsze dla niego będzie złożenie projektu ustawy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i projektu o obniżeniu wieku emerytalnego. Dodał, że liczy na poparcie w Sejmie dla swoich postulatów.

Andrzej Duda zaapelował o wzajemny szacunek, który jak zaznaczył, jest kluczem do naprawy Polski. "To szacunek musi być podstawą wspólnoty" - podkreślił. Prezydent stwierdził, że wierzy w dobre współdziałanie z rządem, z Sejmem i Senatem. Deklarował również wspólną służbę ojczyźnie w przestrzeni międzynarodowej. Przypomniał, że dwa wielkie sukcesy - wejście do Unii Europejskiej i NATO, spowodowały, że żyjemy dziś w innym państwie. Zaznaczył, że polityka zagraniczna nie powinna podlegać rewolucji, potrzebuje korekty - zwiększenia aktywności, mówienia o celach i aspiracjach Polski na arenie międzynarodowej.

Andrzej Duda poświęcił część orędzia na podziękowania dla Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że to prezydentowi, który zginął w Smoleńsku, zawdzięcza wiele. "Obok niego dojrzewałem do polityki, polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne" - mówił prezydent.

10.06 - Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym rozpoczął pięcioletnią kadencję prezydenta Rzeczpospolitej. Andrzej Duda tekst przysięgi powtarzał za marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

W uroczystości bierze udział ponad 600 gości, wśród nich odchodzący prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

10.00 - Rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym zostanie zaprzysiężony nowy prezydent Andrzej Duda. W ceremonii biorą udział między innymi były prezydent Lech Wałęsa i ustępujący - Bronisław Komorowski.

Powitania prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim​. Fot. Informacyjna Agencja Radiowa

9.32 - Jestem przekonany, że Andrzej Duda rozpocznie proces pojednania narodowego - powiedział Jarosław Gowin w Radiu Kraków. Na skutek  najpierw wojny na górze PO i PiS-u, potem na skutek katastrofy smoleńskiej dopuściliśmy do tego, że naród podzielił się na dwa wrogie plemiona. W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda podkreślał, że chce zasypać te podziały. Nie mam złudzeń, te podziały są tak głębokie, że pewnie będą trwały wiele lat. Pora najwyższa, by tę ranę zabliźniać.

9.26 -  Są nadzieje ale także obawy. Przede wszystkim o sytuację osób dyskryminowanych. Tak o prezydenturze Andrzeja Dudy mówiła dziś na antenie
Radia Koszalin wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka. Jej zdaniem podstawą do takich obaw są poglądy głoszone przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości głównie w sferze społecznej i obyczajowej.

Cała rozmowa

8.50 - Podróż prezydenta w toku kampanii wyborczej nie zaszkodzi jego wizerunkowi - uważa Beata Szydło.

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera mówiła w radiowej Trójce, że Andrzej Duda chce dotrzymać swojej przedwyborczej obietnicy i wyruszyć na spotkania z Polakami. Obiecywał bowiem - dodała - że dotrze do wszystkich polskich powiatów.

8.48 - Jerzy Wenderlich liczy na to, że prezydentura Andrzeja Dudy nie będzie dzielić Polaków. Według gościa radiowej Jedynki, dobrym wzorem dla nowego prezydenta jest sposób sprawowania urzędu przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

8.03Marszałek Senatu przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta o nadziejach i obawach związanych z Andrzejem Dudą. Bogdan Borusewicz mówił w radiowej Jedynce, że liczy na prezydenturę niezależną i łączącą Polaków. "Mam nadzieję, że prezydent Duda nie będzie prezydentem partyjnym, że będzie dbał także o tych, którzy na niego nie głosowali" - mówił marszałek.

7.30 - Jego wybór wzbudził nadzieję zwłaszcza wśród młodych - tak o prezydencie elekcie mówił na Wawelu kard. Stanisław Dziwsz. Przed Katedrą Wawelską odbyła się msza św. inaugurująca 35. Pieszą Pielgrzymkę z Krakowa do Częstochowy, której przewodniczy Metropolita Krakowski. W czasie kazania kardynał odwołał się nie tylko do trudu pielgrzymowania, ale także zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta RP. - Towarzyszymy mu modlitwą, aby dobrze wypełnił swoją misję, by troszczył się o dobro wszystkich obywateli - mówił do zgromadzonych kard. Dziwsz. WIĘCEJ O PIELGRZYMCE

Bogdan Borusewicz dodał, że krytycznie podchodzi do zapowiedzi nowego prezydenta dotyczących objazdu po kraju. Według marszałka Senatu, będzie to oznaczało udział Andrzeja Dudy w kampanii wyborczej do Sejmu. "Ja uważam, że objazd oczywiście tak, ale po 24 października. Jeżeli to będzie przed 24 października, to będę to oceniał jako wsparcie w kampanii wyborczej PiS-u" - dodał.

 

Wczoraj Bronisławowi Komorowskiemu dziękowała premier Ewa Kopacz. I zapewniała w imieniu rządu, że jest ona gotów do współpracy z nowym prezydentem. Ewa Kopacz zwróciła się też do Andrzeja Dudy o zwołanie rady Gabinetowej - chce mu przedstawić zamierzenia rządu na najbliższe miesiące.

Andrzej Duda skład najbliższych współpracowników w Kancelarii Prezydenta ma przedstawić 7 sierpnia.

 

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim krakowianom i Małopolanom i wszystkim słuchaczom Radia Kraków za wsparcie, które otrzymałem w  wyborach, również tym, którzy w ogóle wzięli udział w głosowaniu. Uważam to za swoisty obywatelski obowiązek, choć nie wprost wpisany w Konstytucję, ale raczej traktowany jako prawo - mówił prezydent-elekt Andrzej Duda w rozmowie z Radiem Kraków tuż po majowych wyborach. CZYTAJ CAŁOŚĆ ROZMOWY

 

 

 

 

(RK/IAR/Sejm/x-news.pl/ew)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię