Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 oraz z budżetu państwa. We wtorek porozumienie o współpracy przy realizacji pakietu edukacyjnego podpisali: członek zarządu województwa Marta Malec-Lech, wicewojewoda Zbigniew Starzec oraz kurator oświaty w Małopolsce Barbara Nowak.

- To odpowiedź na zauważone w czasie epidemii problemy edukacyjne w regionie - mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa - Na ten pakiet edukacyjny skłąda się przede wszystkim zakup sprzętu komuterowego, oprogramowania i dostęp do internetu.

W ramach pakietu edukacyjnego zaplanowano trzy rodzaje działań – na każde z nich przeznaczonych zostanie po 10 mln zł (8,5 mln zł z RPO, 1,5 mln zł z budżetu państwa).

Będą to: zakup sprzętu komputerowego (komputerów, laptopów, tabletów) wraz z oprogramowaniem i dostępem do internetu; wsparcie nauczycieli i szkół w prowadzeniu zdalnego nauczania poprzez stworzenie Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej Humine w Tarnowie oraz przygotowanie w formie zdalnej kursów i szkoleń zawodowych dla uczniów oraz dla dorosłych, którzy w wyniku pandemii chcą zyskać nowe kwalifikacje, bo stracili pracę.

Kolejne 5 mln zł Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego zostanie przeznaczonych na organizację wypoczynku oraz czasu wolnego dzieci i młodzieży zdalnie podczas wakacji.

"Małopolska jest pierwsza, jest innowacyjna. Pakiet edukacyjny jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z nauczaniem zdalnym" – mówiła Marta Malec-Lech. Dodała, że pandemia koronawirusa sprawiła, że nauczanie stacjonarne zostało zastąpione nauczaniem zdalnym, dlatego władze województwa postanowiły wzmocnić te działania, pomóc szkołom i nauczycielom.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak mówiła, że udało się rozpocząć "marsz ku nowoczesnej szkole". "To ogromne wyzwanie, ale to wyzwanie, któremu podołamy. Mamy za sobą wielki potencjał, ogrom intelektu osób, które od dawna już pracują w takim kierunku, żeby cyfryzacja stałą się powszechnością" – podkreśliła Nowak. Dodała, że nic nie zastąpi kontaktu człowieka z człowiekiem, nauczyciela z uczniem, ale zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, takie jak pandemia, która przyśpieszyła myślenie o tym, by szkoła stała się miejscem funkcjonowania nowoczesnych technologii cyfrowych.

Wicewojewoda Zbigniew Starzec wyraził nadzieję, że za przykładem Małopolski pójdą inne regiony. Jak podkreślił wsparcie dla nauczania zdalnego w ramach pakietu edukacyjnego nie oznacza, że pandemia będzie się rozwijać. "Mamy nadzieję, że będzie się zwijać. Małopolanie zdali egzamin w walce z koronawirusem" – mówił wicewojewoda. "To, co dzisiaj zostanie rozpoczęte będzie służyło nie tylko w czasie panującej pandemii, ale znacznie dłużej" – dodał.

Organizatorem i operatorem Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej Humine w Tarnowie będzie Stowarzyszenie "Miasta w Internecie", które będzie współpracować m.in. z uczelniami, organizacjami i instytucjami działającymi na polu edukacji cyfrowej. Laboratorium będzie prowadzić szkolenia i warsztaty dla dyrektorów szkół i nauczycieli, a w całej Małopolsce w ośrodkach Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli powstaną Lokalne Punkty Komsultacyjne.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w czerwcu ogłosi nabór wniosków dotyczących sprzętu komputerowego – w imieniu szkół występować będą mogły samorządy lokalne.

Pakiet edukacyjny to część kompleksowej strategii zarządu województwa małopolskiego mającej zapobiegać negatywnym dla regionu skutkom pandemii COVID-19. Łączna wartość planowanego wsparcia i pomocy finansowej w ramach całej Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej to ok. 1 mld zł.

 

Katarzyna Jabłońska/PAP/sp

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.