- A
- A
- A
5. rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Jak przeżyliśmy wspólnie ten czas?
W tym roku przypada piąta rocznica ŚDM w Krakowie. Z Rynku Głównego, z Błoń, z Franciszkańskiej 3, z Wawelu i wreszcie z Brzegów - prowadziliśmy dla Was całodobową relację ze Światowych Dni Młodzieży. Reporterzy Radia Kraków dwoili się i troili, by do naszych słuchaczy trafiła pełna i kompleksowa informacja. To był zwariowany, ale... fantastyczny tydzień. Przeżyliśmy to razem!Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbyły się w dniach 26–31 lipca 2016 roku. Młodzi z całego świata zjeżdżali jednak do Krakowa już kilka dni wcześniej, atmosfera miasta zdecydowanie się zmieniła. Co ciekawe, wielu krakowian na ten czas... wyjechało z miasta, obawiając się paraliżu stolicy Małopolski. Ci, którzy zostali, zobaczyli, że po mieście (z wyjątkiem okolic miejsc głównych uroczystości) jeździło się wyjątkowo dobrze.
Obchody
Główne obchody - jeszcze bez papieża Franciszka - rozpoczęły się 26 lipca mszą inaugurującą. Odprawił ją kardynał Stanisław Dziwisz na krakowskich Błoniach. Wzięło w niej udział 200 tysięcy wiernych z różnych krajów.
Papież przybył do młodych dwa dni później. 28 lipca, po ceremonii przekazania kluczy do miasta, papież Franciszek wsiadł do... tramwaju, który zawiózł go na krakowskie Błonia. Tam odbyło się powitanie Franciszka przez młodych ludzi, którzy przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. W spotkaniu wzięło udział około 600 tys. osób.

W niedzielę 31 lipca Światowe Dni Młodzieży się zakończyły. W obecności od 1,5 do 3 mln młodych wiernych, pod przewodnictwem papieża Franciszka, odbyła się uroczysta msza kończąca ŚDM 2016 w Krakowie.
Poza oficjalnymi obchodami, największą popularnością cieszyły się chyba spotkania młodych przy pomniku "Adasia" na Rynku Głównym.

"ŚDM za nami. Kraków razem odmłodniał i wypiękniał, rozbrzmiewając językami i muzyką całego świata. I papież Franciszek i pielgrzymi, wyjechali z naszego miasta z dobrymi wspomnieniami.
Ten tydzień był wielkim wyzwaniem nie tylko dla służb, ale i dziennikarzy. Nie pamiętam, przy której to z kolei papieskiej pielgrzymce pracowałam. Dawniej prowadząc programy, przygotowując i czytając serwisy, teraz - redagując stronę internetową. Różnica między pracą na początku lat 90. a pracą dziś jest ogromna, ze względu na rozwój techniki i szybkość przekazu. Dziś - w relacji na stronie internetowej - minuta po minucie informowaliśmy Państwa co się dzieje. Nawet ktoś, kto w tym czasie był na drugiej półkuli, mógł na bieżąco śledzić słowa papieża, chwilę po tym jak padły z jego ust, oglądać zdjęcia i filmy, poczuć atmosferę tego święta młodości, a krakowianie dowiedzieć, jak poruszać się po mieście. Nasi reporterzy byli wszędzie. Słuchając radia, można było uczestniczyć w tym wydarzeniu, nie wychodząc z domu.
Dla dziennikarzy to nie tylko wielkie wyzwanie, ale i wielkie przeżycie. Pamiętam ich wiele - nie tylko papieskie pielgrzymki, ale i tragiczne zdarzenia, podczas których byliśmy z Państwem całą dobę. Umieranie i śmierć Jana Pawła II, katastrofę smoleńską, wielkie powodzie. Ale zarówno te radosne, jak i te smutne chwile, niezwykle integrowały dziennikarzy. Już nie byliśmy kolegami z pracy, ale jednym organizmem. Zespołem. Tak było i teraz" - pisała na swoim blogu redaktor Beata Penderecka.Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:24
Jest szansa, że w powiecie tarnowskim powstanie ośrodek dla dorosłych osób w spektrum autyzmu
-
21:41
Tarnów wspomina zamordowanych w 1923 roku robotników
-
20:46
Sławomir Mentzen w Chrzanowie: "Polski prąd z polskiego węgla, a nie z niemieckich wiatraków"
-
20:41
MŚ w hokeju - Polska - Ukraina 1:4
-
20:33
Turniej WTA w Madrycie - Świątek przegrała z Gauff w półfinale
-
20:19
Trzebinia przeniosła się do PRL-u. Tłumy na majowym pikniku
-
19:58
Iga Świątek przegrała w półfinale turnieju WTA 1000 Madrycie. Coco Gauff była lepsza
-
19:26
Wiosenny redyk w Pieninach czyli owce wróciły na hale
-
19:10
Wiosenny Redyk w Szczawnicy
-
18:33
Smacznie, kolorowo i ludowo. Majówka w Sądeckim Parku Etnograficznym
-
18:12
Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty, bacowie popędzili owce na hale. Byliśmy z wizytą w bacówce
-
17:36
Samochód zderzył się z pociągiem w Białym Dunajcu. Wstrzymany ruch kolejowy
-
16:42
Nic tylko oddychać. Dziewięć tężni solankowych powstanie w Małopolsce
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze