Spis rusza 1 kwietnia. Spisać się musi każdy. Najlepiej przez internet, ale także telefonicznie lub z pomocą rachmistrza spisowego. W Małopolsce w terenie będzie pracować 1400. rachmistrzów.

- Wypełnienie formularza nie powinno zająć więcej niż 10-15 min. W spisie nie będziemy pytać o majątek. Nie będziemy pytać o to, co państwo posiadają, jakie państwo mają zasoby finansowe. Pytamy o to, ilu nas jest, pytamy o płeć, wykształcenie, wiek, o miejsce zamieszkania. Dane spisowe są potrzebne wszystkim. Trudno wyobrazić sobie demokratyczne państwo bez rzetelnych, niezależnych danych statystycznych. Są niezbędne, by przygotowywać programy strategiczne dla kraju, regionu. Na podstawie danych spisowych przyznawane są dotacje, podejmowane decyzje związane z edukacją, zdrowiem, transportem, nowymi inwestycjami - mówi Agnieszka Szlubowska – szefowa Głównego Urzędu Statystycznego w Krakowie.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zaapelował w środę do młodych mieszkańców, aby pomogli rodzicom i dziadkom w samospisie internetowym. Jeżeli komuś nie uda się internetowo spisać, to będzie mógł to zrobić w urzędzie gminy lub wojewódzkim biurze spisowym w Krakowie i oddziałach w Nowym Sączu, Tarnowie, Chrzanowie i Zakopanem. Udział w spisie będzie możliwy także za pośrednictwem infolinii spisowej (nr 22 279 99 99) – z pytaniami w sprawie będzie można dzwonić od 15 marca.

Wojewoda, mówiąc o pozytywny doświadczeniach ze spisu rolnego, przeprowadzonego rok temu, wyraził przekonanie, że i powszechny spis ludności i mieszkań przebiegnie sprawnie.

Spis ma się zakończyć 1 czerwca. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat.

 

 

(Dominika Kossakowska/PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.