5 lat temu ogłoszono pandemię
Społeczeństwo coraz bardziej lękowe. Pandemia tylko pogłębiła ten problem
Kiedy rozmawiam ze swoimi młodymi pacjentami, bardzo często mówią o pandemii, która była dla nich krytycznie trudna. Zwłaszcza, jeżeli w tym czasie wydarzyło się coś złego w domu albo doświadczyli przemocy, rozstania rodziców. Mówią, że ten czas pandemiczny złamał im życie - opowiada Stanisław Bobula, psycholog, który był gościem Radia Kraków. W tym tygodniu rozmawiamy na naszej antenie o to tym, co zabrała nam pandemia COVID-19, a z czym nas zostawiła.
Czy Polacy nadal odczuwają skutki COVID-19? „Pandemia pokazała, że nie jesteśmy z żelaza”
O stan zdrowia Polaków pięć lat od wybuchu pandemii COVID-19 pytamy w programie O Tym Się Mówi prof. Romana Nowobilskiego, kierownika Zakładu Rehabilitacji w Chorobach Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Krzysztofa Grzesika, dyrektora Małopolskiego Szpitala Chorób, Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu.
Motoryzacja w dobie pandemii – jak COVID-19 zmienił rynek samochodowy?
Kuba Hanak, dziennikarz Polskiego Radia i Marcin Koczyba o motoryzacji w dobie pandemii. Czy zmieniła coś czy nie? Jak wyglądała sytuacja, gdy nagle okazało się, że nie wolno wychodzić z domów, kiedy zostaliśmy poddani lockdownowi? A sprzedaż samochodów po prostu stanęła.
Prof. Krzysztof Pyrć: Pandemia COVID-19 to nie był humbug. Znów ogarnęła nas amnezja
Jak wygląda sytuacja polskiego systemu zdrowia pięć lat po wybuchu pandemii COVID-19 i czy pomogła ona zbudować model działania na wypadek kolejnej pandemii? Gościem Radia Kraków był prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego od września tego roku, prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Maseczki, izolacja, kwarantanna. Pandemia dała nam doświadczenie niesamowitej ciszy i przemocy
Pandemia COVID-19 zmieniła świat w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Lockdown, maseczki i kwarantanna – to wszystko stało się nową codziennością. Choć dla wielu był to czas trudny i pełen lęku, niektórzy odnaleźli w nim coś cennego – ciszę. O tym, jak zapamiętaliśmy tamten okres, jakie były nasze doświadczenia i co z nich wynika dzisiaj, Sylwia Paszkowska porozmawiała z Dorotą Majkowską-Szajer, antropolożką, która na co dzień pracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Jak pandemia zmieniła światową i polską gospodarkę?
Pięć lat temu, dokładnie 20 marca, w całym kraju ogłoszono stan pandemii. W wielkie turbulencje weszła niemal cała światowa gospodarka. Jak w tej sytuacji odnalazła się Polska? „Popełniliśmy sporo błędów, za które dziś płacimy choćby większą inflacją, ale ostatecznie jesteśmy na bardzo dobrej ścieżce wzrostu gospodarczego, a wszystkie organizacje międzynarodowe pokazują nas jako championa wychodzenia z kryzysu pandemicznego” – ocenia prof. Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego.
Pandemia, 5 lat później. Co zapamiętaliśmy, co zapomnieliśmy?
Od dnia ogłoszenia pandemii do końca czerwca 2023 roku, w Polsce oficjalnie odnotowano 6 517 852 przypadki zakażenia wirusem Covid 19. Zmarło 119 626 osób.
Najnowsze
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
-
10:17
Zwierzęta i ludzie...Czy i kiedy może być groźnie?
-
09:57
Co dalej z krynicką porodówką? Rada społeczna szpitala powiatowego za likwidacją
-
09:23
Linia zastępcza 704 została wydłużona. Dojedzie do Dworca Głównego
-
08:45
POLSA: podstawowe cele misji na ISS wykonane w ok. 96 proc.
-
08:21
Piłkarskie Euro kobiet: w sobotę Polska zagra z Danią w meczu o honor
-
07:51
Ekstraklasa piłkarska - Bruk-Bet pokonał Omonię w sparingu