|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż roku 2019. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż 2019 roku.

Pozytywne skutki uchwały antysmogowej w Krakowie – to zdaniem internautów Radia Kraków Wyczyn Roku 2019! Tak zdecydowało 36% osób.

Drugie miejsce dla Nowego Szpitala Uniwersyteckiego, który jest jedną z najnowocześniejszych placówek w Europie. To spodobało się 24% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazły się zakupy Krakowa, czyli las Borkowski i tereny Wesołej. Na tę propozycję zagłosowało 19% osób.

Miejsce czwarte: Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk, to także sukces Wydawnictwa Literackiego (13%).

Miejsce piąte: Lady Is Back, czyli Muzeum Książąt Czartoryskich na nowo (8%).

 

 

Blamaż 2019 roku to w opinii naszych internautów oskarżenia o mobbing i molestowanie w Teatrze Bagatela. To nie spodobało się 30% głosujących.

Na drugiej pozycji uplasował się małopolski inwestycyjny poślizg. Tak zdecydowało 23% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 19% głosów – dla wygaszenia Wielkiego Pieca w krakowskiej hucie.

Miejsce czwarte: fatalny raport Polskiego Alarmu Smogowego (15%).

Miejsce piąte: most w Ostrowie nagle zamknięty. Tymczasowa przeprawa powstanie najwcześniej w wakacje (13%).

 


WYCZYN:

1. Uchwała antysmogowa dla Krakowa przynosi skutki, czyli Kraków na zielono - „Trujmiasto” - tak Krakowski Alarm Smogowy pieszczotliwie nazywa gminy ościenne, czyli tak zwany krakowski obwarzanek. Chociaż zakaz palenia w piecach węglem i drewnem w stolicy Małopolski odnosi pozytywne rezultaty - co widać na mapach smogowych - to w nocy i nad ranem krakowianie często nie mają czym oddychać. WIĘCEJ

2. Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk, to także sukces Wydawnictwa Literackiego - Od momentu ogłoszenia werdyktu Akademii Szwedzkiej krakowska oficyna sprzedała ponad milion książek noblistki. WIĘCEJ

3. Lady Is Back, czyli Muzeum Książąt Czartoryskich na nowo - W grudniu uroczyście otwarte zostało po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jest w nim eksponowana – tak jak przed laty - "Dama z gronostajem" Leonarda Da Vinci wraz z bezcenną kolekcją pamiątek narodowych i dzieł sztuki. Muzeum było niedostępne dla zwiedzających od 2010 r. Jego ponowne otwarcie było jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. WIĘCEJ

4. Kraków na zakupach, czyli dawna dzielnica Wesoła oraz Las Borkowski własnością miasta - Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał ostateczną umowę, zgodnie z którą miasto wykupiło teren i budynki w centrum miasta opuszczane przez Szpital Uniwersytecki na tzw. Wesołej. Miasto zapłaci za nieruchomości prawie 283,2 mln zł, rozłożone na 10 rat do 2028 r. (WIĘCEJ). Las Borkowski także został kupiony przez miasto Kraków. Konkretnie jego część położona w rejonie ulic Żywieckiej i Zawiłej, która znajdowała się w rękach prywatnego właściciela. To około 15 hektarów. WIĘCEJ

5. Nowy Szpital Uniwersytecki jedną z najnowocześniejszych placówek w Europie - Wstęga przecięta. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego została oficjalnie otwarta. To będzie największy szpital w Polsce oraz jeden z najnowocześniejszych i największych w Europie. Jego powstanie było planowane od kilkudziesięciu lat. Sama budowa trwała cztery lata. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mld zł. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Wielki piec w krakowskiej hucie ArcelorMittal jednak wygaszony - Spółka zapewnia, że zatrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni jest tymczasowe. Przeciwko temu protestują wszystkie związki zawodowe. Huta zatrudnia 3500 pracowników własnych. Połowa z nich ma pozostać w Krakowie i zająć się konserwacją. Część otrzyma propozycję pracy na podobnym stanowisku w zakładzie w Dąbrowie Górniczej. Kilkudziesięciu pracowników pobierać będzie obniżoną pensję, czyli tak zwane "postojowe". WIĘCEJ

2. Oskarżenia o mobbing i molestowanie w Teatrze Bagatela - Pracownice, w tym aktorki, oskarżają dyrektora Teatru Bagatela Henryka Jacka Schoena o molestowanie i mobbing. Pokrzywdzone kobiety o sprawie zawiadomiły prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który od razu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do krakowskiej prokuratury. Jak przyznają aktorki, molestowanie miało trwać latami. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. WIĘCEJ

3. Inwestycyjny poślizg - opóźnienia w budowie m.in. Zakopianki, Trasy Łagiewnickiej, linii tramwajowej na Górkę Narodową, czy przebudowie al. 29 Listopada i ul. Krakowskiej.

4. Raport Polskiego Alarmu Smogowego - jeśli wymiana pieców w Małopolsce będzie przeprowadzana w dotychczasowym tempie, to potrwa jeszcze 30 lat. WIĘCEJ

5. Most w Ostrowie nagle zamknięty. Tymczasowa przeprawa powstanie najwcześniej w wakacje - Dopiero w drugiej połowie przyszłego roku może powstać tymczasowy most wojskowy w Ostrowie koło Tarnowa. To rozwiązanie miałoby być wybawieniem dla mieszkańców Wierzchosławic czy Radłowa po nagłym zamknięciu mostu w Ostrowie, czyli najkrótszej drogi z autostrady do Mościc. Możliwość budowy tymczasowej przeprawy dla samochodów osobowych, autobusów pieszych i rowerzystów rozpoznawali w Ostrowie wojskowi z batalionu inżynieryjnego w Nisku. WIĘCEJ

fot: J. Bańka

Efekty wejścia w życie uchwały antysmogowej w Krakowie to najmocniejsza kandydatura na wyczyn roku - tak zgodnie mówili goście Radia Kraków. Jak jednak podkreślał Łukasz Wantuch, radny z klubu Przyjazny Kraków, teraz czas na podobne rozwiązania w krakowskim obwarzanku:

Mieszkańcy sąsiednich gmin muszą zrozumieć, że nie ma alternatywy dla całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem.Inne wynalazki, takie jak błękitny węgiel, czy piece piątej kategorii, to tylko mydlenie oczu.

Jednak w opinii Mariusza Kekusia, radnego PiS, wprowadzenia zakazu palenia węglem w obwarzanku będzie trudniejsze, niż w Krakowie.

W Krakowie sporo osób korzysta z ciepła sieciowego. Tymczasem mieszkańcy sąsiednich gmin bardzo często nie będą mieć żadnej alternatywy dla pieca węglowego.

Więcej kontrowersji wywołała decyzja o zakupie dawnej dzielnicy Wesoła. Jak przekonywał Łukasz Maślona, radny z klubu Kraków dla Mieszkańców, kupno uchroni Wesołą przed losem Zabłocia:

Wiemy, jakie były oczekiwania i jak to się skończyło, a mianowicie zabudową wyłącznie mieszkaniową. Dlatego tak ważne będą konsultacje społeczne - zwłaszcza związane z przeznaczeniem dawnych budynków szpitalnych.

Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta z PO, komentując sukces Wydawnictwa Literackiego związany z Noblem dla Olgi Tokarczuk przekonywał, że teraz Rada powinna rozważyć przyznanie autorce "Biegunów" honorowego obywatelstwa Krakowa:

Oczywiście Tokarczuk jest związana z Wrocławiem, ale jej książki są wydawane przez wydawnictwo z Krakowa, dlatego Nobel przyniósł honor także naszemu miastu.

Rozstrzygnięcie plebiscytu na wyczyn i blamaż roku 2019 we wtorek 7 stycznia.

Bez zdecydowanego zwiększenia tempa wymiany pieców wokół Krakowa nie będzie czystego powietrza w stolicy Małopolski -tak goście Radia Kraków ocenili raport Polskiego Alarmu Smogowego. Wyniki raportu są katastrofalne - mówił Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący krakowskiej rady Miasta z klubu Przyjazny Kraków:

Kiedy krakowianie zdecydowali o wprowadzeniu zakazu palenia węglem wiele osób uważało to za fanaberię. Dzisiaj okazuje się, że  racja była po stronie zwolenników zakazu - problemem jednak jest to, że teraz krakowian trują ich sąsiedzi.

Pieniądze, jakie Kraków oddaje biedniejszym gminom w ramach tzw.janosikowego, powinny by przeznaczane na wymianę pieców węglowych w tzw. obwarzanku - tak przekonywała Małgorzata Jantos, krakowska radna Koalicji Obywatelskiej:

Pieniądze, które oddaje Kraków powinny być pieniędzmi znaczonymi, które zostaną wykorzystane na walkę z niską emisją. Tylko w tym roku w ramach janosikowego Kraków przekaże 116 mln zł.

Goście Radia Kraków zgodnie ocenili, że szanse na wznowienie pracy wielkiego pieca są znikome. Jak przekonywał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny Prawa i Sprawiedliwości, bez zmian na światowych rynkach stali nie można o tym marzyć:

Jeżeli nie zostanie obłożona podatkami stal płynąca z krajów, które nie przestrzegają żadnych norm środowiskowych, to podobne zakłady w Polsce czy w Czechach nadal będą przegrywać z podobnymi zakładami w Chinach czy w Rosji. Szkoda świetnych fachowców, którzy w konsekwencji będą tracić pracę.

 

74%
26%