|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Wstęga przecięta. Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego została oficjalnie otwarta. To będzie największy szpital w Polsce oraz jeden z najnowocześniejszych i największych w Europie. Jego powstanie było planowane od kilkudziesięciu lat. Sama budowa trwała cztery lata. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mld zł.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

„To najnowocześniejszy i największy szpital w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział dyrektor placówki Marcin Jędrychowski. Jak dodał, roczny budżet szpitala wynosi 1 mld zł. Na jedną zmianę w ciągu dnia w szpitalu pracować będzie ok. 2 tys. osób z 1 tys. pacjentów. Na 16 ha powstało 10 budynków medycznych, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne oraz zintegrowany blok operacyjny, składający się z 24 sal, w tym dwie sale hybrydowe i transplantacyjne. Na terenie szpitala jest 1,2 tys. miejsc parkingowych, lądowisko.

Pierwszy etap przeprowadzki szpitalnych oddziałów ruszy w II połowie listopada, drugi etap jest planowany na I połowę 2020 r. Jako pierwsze ze starej siedziby przy ul. Kopernika w centrum miasta do nowej – przy ul. Jakubowskiego w Krakowie Prokocimiu przeniosą się oddziały nie powiązane bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, m.in. kardiologia, endokrynologia, nefrologia, chirurgia, reumatologia, diabetologia.

„Przed nami najtrudniejszy etap inwestycji – 18, 19, 20 listopada planujemy przenosić pierwsze kliniki. Będzie to duże przedsięwzięcie, bardzo się do niego przygotowujemy” – podkreślił dyrektor. Przenoszeni będą wszyscy pacjenci, którzy w momencie przeprowadzki będą w szpitalu – pacjenci leżący będą przewożeni, pod opieką personelu medycznego, ambulansami; a pacjenci chodzący - specjalistycznymi busami. Na kilka dni przed przenosinami poszczególne oddziały ograniczą przyjęcia planowe. Przenosiny trwać będą kilka dni, odbywać się mają w połowie dnia – pierwsza zmiana na ul. Kopernika przygotuje pacjentów, a druga zmiana przyjmie ich już na ul. Jakubowskiego.

Działy m.in.: Położnictwa i Perinatologii, Neonatologii, Psychiatrii, Dermatologii czy Medycyny Paliatywnej i Geriatrii – zostaną w starych siedzibach, do Prokocimia przeniesione zostaną najwcześniej w 2021 r.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zapowiedział, że w najbliższym czasie do szpitala będą kursowały środki komunikacji miejskiej – najpierw autobus, potem też tramwaj. „Ta inwestycja potwierdza metropolitarny charakter miasta. Posłuży ona mieszkańcom nie tylko Małopolski, ale i innych regionów” – powiedział prezydent Krakowa.

„Niektórzy zastanawiali się, czy ta inwestycja ma sens, mówiono, że ulica Kopernika jest w centrum miasta, a nowa siedziba będzie na obrzeżach. My jednak skupiamy się na przyszłości, tak jak młode pokolenie. Przyszłość to stworzenie w uniwersytecie szpitala uniwersyteckiego godnego XXI wieku” – mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Wojciech Nowak. Jak zaznaczył, szpital uniwersytecki to najwyższa jakość usług medycznych. „Tu leczeni byli najciężej chorzy” – podkreślił rektor.

Jak zwrócił uwagę prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, olbrzymią wartością szpitala jest to, że nowoczesne oddziały będą w jednym miejscu, a chorzy nie będą musieli przemieszczać się z budynku do budynku.

Szpital Uniwersytecki jest największą lecznicą w Polsce. Pracuje w nim 4,5 tys. osób. W 2018 r. hospitalizowano tam ponad 80 tys. osób, udzielono ponad pół miliona porad ambulatoryjnych.

Realizacja inwestycji w Prokocimiu trwała cztery lata. Pierwszy rok zajęło przygotowanie projektu, kolejne trzy – budowa. Jej koszt to ponad 1,2 mld zł, z czego 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 255 mln zł z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego, a reszta to własne pieniądze Collegium Medicum UJ i szpitala.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Teresa Gut/PAP/ko)

80%
20%