|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zakopane: Pandemia utrudniła plany TPN zakładania obroży niedźwiedziom

Tatrzańskie niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia lubią jesienią odwiedzać osiedla w Zakopanem. Przyrodnikom udało się założyć obroże telemetryczne trzem samicom, ale akcję utrudniła w tym roku pandemia – powiedział PAP wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Filip Zięba.

Fot. Pixabay

Aby powstrzymać niedźwiedzie przed wchodzeniem w przestrzeń zamieszkałą przez ludzi, przyrodnicy zakładają tzw. problematycznym osobnikom obroże telemetryczne i śledzą ich ruchy. W razie podchodzenia niedźwiedzi pod domostwa odstrasza się je gumowymi pociskami. Czasami wystarczy zajechanie ich ścieżki samochodem i utrudnienie im wędrówki w tym kierunku. Wówczas zawracają – wyjaśnił Zięba.

"Udało nam się założyć obroże telemetryczne trzem niedźwiedzicom i są one pod naszą kontrolą, ponieważ śledzimy ich wędrówki i skutecznie je odstraszamy, kiedy próbują wchodzić w tereny zamieszkałe. Obserwujemy, że od ponad tygodnia te niedźwiedzie trzymają się z daleka od domów. Nadal jednak przynajmniej dwa inne osobniki schodzą na dół. Próbujemy także im założyć obroże telemetryczne, to jednak wymaga czasu i cierpliwości" – wyjaśnił PAP Zięba.

Plany przyrodników z TPN pokrzyżowała w tym roku pandemia koronawirusa, ponieważ co roku na wiosnę przeprowadzają oni akcję obrożowania tzw. problematycznych niedźwiedzi. W tym roku wiosną zrezygnowano z tej akcji z uwagi na obostrzenia. Zakładaniem obroży zajmuje się bowiem zespół przyrodników, a zgodnie z obostrzeniami nie mogli oni wspólnie pracować.

Niedźwiedzie co roku jesienią schodzą w pobliże domostw w poszukiwaniu pożywienia. Lubią odżywiać się owocami rosnącymi na drzewach - jabłkami lub śliwkami. Niedźwiedzie muszą się nasycić przed okresem zimowym, który spędzą w gawrach. Jak zauważa Zięba, większość tatrzańskich niedźwiedzi potrafi się odpowiednio przygotować żywieniowo do zimy w przestrzeni górskiej i nie musi schodzić na dół.

Sprzymierzeńcem przyrodników w powstrzymywaniu niedźwiedzi przed schodzeniem z gór może być rok nasienny buka. W tym roku przypada bowiem czteroletni cykl zrzucania nasion przez te drzewa, a niedźwiedzie się nimi chętnie odżywiają.

W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. Co dwa lata w gawrze samica rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

0%
0%