|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Fiasko negocjacji ws. dalszego losu ośrodka w Zbylitowskiej Górze

Mogą mieć tylko 3 miesiące na przeprowadzkę. Mowa o niepełnosprawnych dzieciach ze specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego w podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze. O problemach ośrodka informowaliśmy już w Radiu Kraków. Placówka znajduje się w budynku, do którego prawa odzyskali dawni właściciele. Aby ośrodek w nim pozostał, dwór musi wykupić od spadkobierców tarnowskie starostwo. Dotychczasowe negocjacje zakończyły się fiaskiem. Teraz rodzice podopiecznych ośrodka zdecydowali się na podjęcie rozmów z właścicielami majątku.

Posłuchaj relacji Agnieszki Wrońskiej

Fot. Paweł Topolski

Spotkanie ostatniej szansy jest w piątek - wtedy mają zapaść konkretne decyzje co do przyszłości majątku. Wiadomo że właściciele chcą ponad 3 milionów złotych. Starostwo proponuje jednak dużo niższą kwotę, niż można było się spodziewać.

Trudno przewidzieć, czy właściciele przystaną na takie pieniądze. Stawka jednak w tym sporze jest dużo wyższa - jeśli powiat dworu nie kupi, to podopieczni ośrodka w Zbylitowskiej Górze zostaną bez miejsca, w którym od lat uczęszczają na terapię. Jak przyznają rodzice, dla dzieci z poważnymi upośledzeniami, które tam się leczą, to może być duże przeżycie.

Przypominamy: Ważą się losy ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci pod Tarnowem

To właśnie rodzice podopiecznych ośrodka ze Zbylitowskiej Góry postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Chcą wybrać się do spadkobierców i prosić o więcej czasu na znalezienie rozwiązania tej trudnej sytuacji. 

 


(Agnieszka Wrońska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 16

Wolny Wolontariusz

Czwartek, 3 września 2015, 20:35

nie tylko cierpią niepełnosprawni ale też rasowe psy od ponad 2 lat , gdy wiedział KTOZ w osobie Inspektor KTOZ B .Porębskiej i red. M. Hejdy

Odpowiedz

sąsiad

Wtorek, 26 maja 2015, 14:05

Nic nie jest jeszcze przesądzone dziś w RDN Starosta Łucarz stwierdził,że nikt dzieci z Ośrodka nie wyrzuca. Myślę,że zdrowy rozsadek weźmie górę nad czysto ekonomicznymi kalkulacjami. Serdecznie kibicuję dzieciom, ich rodzicom i kadrze ze Zbylitowskiej Górze. Będzie dobrze.

Odpowiedz

bla

Niedziela, 24 maja 2015, 20:42

oprócz dobrego serca potrzeba tu jeszcze kilku milionów złotych...

Odpowiedz

Mama

Piątek, 22 maja 2015, 16:03

Moje dziecko chodzi na Romanowicza i jestem bliska przeniesienia go. myślałam właśnie o Zbylitowskiej Górze. Syn jest zalękniony, przytłacza go ilość dzieci w szkole. mam nadzieję że ośrodek pozostanie w Zbylitowskiej Górze i będę mogła od września posłać tam dziecko

Odpowiedz

Zbylitowska Góra jest POTRZEBNA

Czwartek, 21 maja 2015, 21:14

Dzieci, które korzystają z edukacji i terapii w SOSW w Zbylitowskiej Górze mają specjalne potrzeby. Ważna jest spokojna lokalizacja, zielona przestrzeń wokół budynków, warunki do hipoterapii i innych form wspierania rozwoju i rewalidacji jakie sprawdzają się w przypadku tej grupy Dzieci.

Odpowiedz

Arek

Czwartek, 21 maja 2015, 20:32

Może odremontować straszący budynek na rogu Krakowskiej i Targowej (po byłym CK Starostwie) i tam urządzić jakiś ośrodek.

Odpowiedz

c.d.

Czwartek, 21 maja 2015, 19:43

Chcę zwrócić uwagę, że negocjacje wciąż TRWAJĄ. Sprawa SOSW w Zbylitowskiej Górze jest ważna dla wielu ludzi, którym zależy na DOBRU DZIECI i tak łatwo się nie poddają :)

Odpowiedz

Zbylitowska Góra jest POTRZEBNA

Czwartek, 21 maja 2015, 19:23

Myślę, że potrzebny jest zarówno Ośrodek na Romanowicza jak i Ośrodek w Zbylitowskiej Górze. Kadra obu szkół od lat współpracuje. Ich uczniowie spotkali się chociażby dzisiaj na XVI Festiwalu Integracyjnym. Każda z tych placówek ma jednak inną specyfikę, styl pracy. Niektóre dzieci odnajdują się tu, inne gdzie indziej. I niech ten wybór pozostanie! Zbylitowska Góra jest unikalna w skali kraju. Wiele Dzieci trafia do SOSW w Zbylitowskiej Górze właśnie dlatego, że w innych szkołach nie może się zaadaptować.

Odpowiedz

Czwartek, 21 maja 2015, 18:53

A ja wierzę że starosta ma dobre serce i dzieciom ośrodek zostawi

Odpowiedz

RZECZOZNAWCA

Czwartek, 21 maja 2015, 15:01

SOSW na Romanowicz to BYŁ MOLOCH!!!! Teraz to tylko duży kompleks budynków. To średniej wielkości szkoła z gronem nauczycieli i wychowawców o ogromnym doświadczeniu. SOSW w Tarnowie istnieje od 1991 r. ma wiele osiągnięć i sukcesów na swoim koncie... Ja o tym Ośrodku mam bardzo dobre zdanie i gorąco go wszystkim polecam!!! Odsyłam na strony internetowe Ośrodka i internatu. Pozdrawiam!!! ;)

Odpowiedz

PełnaNadzieiFanka

Czwartek, 21 maja 2015, 14:34

Drodzy Państwo ja bym nie demonizowała i nie panikowała..... na Romanowicza nie każde dziecko chce chodzić a kameralne warunki lokalowe placówki W Zbylitowskiej Górze są nie do podrobienia w skali ogólnopolskiej. Nie polecajmy sobie jeszcze innych szkół bo to nie przysporzy nam sprzymierzeńców. Trzeba wierzyć, że SOSW w Zbylitowskiej górze pozostanie tam, gdzie jest

Odpowiedz

Rzeczpewnasprawdzona

Czwartek, 21 maja 2015, 13:31

Ja zdecydowalam się na Ośrodek przy ul. Romanowicza. Zgadzam się jest duzy ale mądrze kazdy ma swoje w nim wyznaczone miejsce. Uwazam za rzecz pewna i sprawdzoną..

Odpowiedz

rodzic

Czwartek, 21 maja 2015, 12:35

@Maria

dziekuje

Odpowiedz

Maria

Czwartek, 21 maja 2015, 12:32

Ja zastanawiam sie nad przeniesiem do SOSW w Tarnowie - tu link http://www.sosw.tarnow.pl/ lub do osrodka w pogórskiej woli - http://www.osrodekrewalidacji.pl/ Ci pierwsi dzialaja wiele lat i maja doswiadczenie ale niestety jest to przeladowyny moloch a drudzy dopiero zaczynaja od 1 wrzesnia wiec trudno cos o nich powiedziec ale oferte maja ciekawa tak czy siak cos musze wybrac dziecku bo nie spodziewam sie niestety dobrych wiesci z nasza szkolą

Odpowiedz

rodzic

Czwartek, 21 maja 2015, 11:51

Czy ktoś może mi podac inne podobne szkoly specjalne z naszego regionu

Odpowiedz

Rozsądny człowiek

Czwartek, 21 maja 2015, 10:53

Skoro mamy tak skutecznych pasożytów z starostwie, to może trzeba ich wypieprzyć, a w budynku starostwa zrobić miejsce dla dzieci. Przynajmniej pożytek będzie.

Odpowiedz