|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Coraz więcej gmin i instytucji montuje fotopułapki

Służą do obserwacji dzikiej zwierzyny, liczenia turystów, a także do ustalania wandali czy sprawców dzikich wysypisk śmieci. Coraz więcej gmin i instytucji decyduje się na montaż fotopułapek.

Posłuchaj relacji Bartosza Niemca

fot. Gorczański Park Narodowy

Dzikie wysypiska śmieci to wciąż poważny problem w wielu gminach. Przez działania wandali samorządy również ponoszą ogromne koszty związane z naprawą zniszczeń. To dlatego gmina Łabowa zdecydowała się na montaż kilkunastu fotopułapek.   

Jak wyjaśnia Sławomir Rybarski, zastępca wójta gminy Łabowa udało się już ustalić pierwszych sprawców dzikich wysypisk śmieci. "To jest miejsce, gdzie stosujemy zasadę 'zero tolerancji'. Gmina ma być piękna, ludzie przyjeżdżają, żeby wypoczywać, a nie oglądać śmieci" - podkreśla.

W ostatnim czasie fotopułapki zamontowała także gmina Piwniczna. Od lat z powodzeniem korzysta z nich również Straż Miejska w Nowym Sączu czy sądeckie nadleśnictwa. Urządzenia mogą jednak służyć także do podglądania dzikiej zwierzyny.

- Fotopułapki utrwalają rysicę z czwórką małych kociąt, czy też pierwszą wędrówkę małych wilcząt. Inna ciekawostka to niedźwiedź, który obudził się ze snu zimowego i wybrał się w pierwszą wiosenną wędrówkę - mówi Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego i dodaje, że takie sytuacje są niemal niemożliwe do zaobserwowania przez człowieka na żywo w terenie. Nagrania mogą dostarczyć wielu cennych informacji, takich jak liczebność niektórych gatunków, czy ustalenie, jak zwierzęta korzystają z korytarz migracyjnych.

Nowe technologie od lat w swojej pracy wykorzystuje również Popradzki Park Krajobrazowy, na którego terenie zamontowane są 23 czujniki liczące turystów. "Dzięki temu wiemy, które miejsca są najczęściej odwiedzane. To z kolei pomaga w wybraniu miejsc, gdzie instalujemy informacje dla turystów i przygotowujemy ścieżki turystyczne" - wyjaśnia Marek Kroczek, kierownik Parku.

Najwięcej turystów na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego odwiedza rezerwaty Biała Woda i Homole w Pieninach. Przed pandemią każde z miejsc odwiedzało ponad 300 tysięcy osób rocznie.

 

(Bartosz Niemiec/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%