|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum Auschwitz ponownie otwarte po okresie epidemii

Od środy ponownie będzie można zwiedzać Muzeum Auschwitz. Miejsce Pamięci z uwagi na epidemię koronawirusa było zamknięte od 12 marca. Aby zwiedzić Muzeum Auschwitz trzeba mieć specjalną kartę wstępu. Można ją rezerwować przez stronę internetową. Jakie jeszcze zasady wprowadzono?

Posłuchaj materiału Marka Mędeli

Fot. Marek Mędela

Tylko w środę - w pierwszym dniu działania muzeum po epidemii - do byłego obozu Auschwitz przyjechało około 800 osób. Co ciekawe aż połowa to turyści, którzy zamówili oprowadzanie w obcych językach.

Byłem na Erasmusie w Katowicach, moi rodzic planowali przyjechać do mnie w kwietniu. Niestety przez koronawirusa Muzeum zostało zamknięte. Teraz rodzice przyjechali po mnie, by zabrać mnie do Belgii. Zaplanowaliśmy wizytę w Muzeum. Jestem w Polsce od lutego na Erasmusie, słyszałem, że Muzeum się otwiera. To ważne miejsce dla historii Polski, ale także mojego kraju. Dlatego planowałem tu przyjechać - opowiadali Lukas z Belgii i Daniel z Francji.

Bartosz Bartyzel rzecznik muzeum podkreśla, że na dzień ponownego otwarcie czekali również muzealnicy i przewodnicy. - To miejsce istnieje po to, żeby ludzie je zwiedzali, żeby było miejscem edukacji. Oczywiście sytuacja związana z pandemią wymusiła bardzo wiele zmian, których priorytetem jest bezpieczeństwo – odwiedzających i opiekunów Miejsca Pamięci.

Przygotowania do otwarcia trwały kilka tygodni. Był weekend próbny. Obsługa przeszła dokładne szkolenie - dodaje Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor muzeum. - Chcemy, aby przyjeżdżający do nas ludzie czuli się tu bezpiecznie i mogli koncentrować się na temacie, a nie na tym, czy są bezpieczni.

Teraz zwiedzanie przede wszystkim trzeba zamawiać przez internet. Na całym terenie obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Jest też nowa trasa zwiedzania. - Szczególnie wewnątrz bloków wystawowych, tak żeby grupy nie krzyżowały się, żeby miały jak najmniej ze sobą kontaktu.

W tym roku już wiadomo, że żaden z rekordów frekwencji nie zostanie pobity. Muzealnicy liczą przede wszystkim na odwiedzających z Polski, którzy w wakacje będą podróżować po kraju. Niewykluczone też, że do Oświęcimia będą przyjeżdżać turyści z krajów sąsiednich: Niemiec, Czech czy Słowacji. - Pokazywanie Auschwitz ma teraz ogromne znaczenie. Jesteśmy w godzinie próby, kiedy sprawdzamy się też jako sąsiedzi, jak przyjaciele.

Efektem czteromiesięcznego zamrożenia jest też trudna sytuacja finansowa muzeum. Połowa budżetu to wpływy z obsługi ruchu turystycznego. Już wiadomo, że w tym roku będzie trzeba zrezygnować z niektórych wystaw, projektów edukacyjnych, czy nowych wydawnictw.

- Apelujmy o wsparcie do świata. Odzew był niezwykle duży, w pierwszym tygodniu od naszego palu ponad 500 tys. zł otrzymaliśmy od osób indywidualnych. To były z reguły drobne wpłaty, ale pokazujące znaczenie tego miejsca dla ludzi, dla współczulnego świata.

I ten apel jest wciąż aktualny

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

0%
100%