|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolanie nie chcą już półśrodków! Kolejni aktywiści chcą ostrych przepisów antysmogowych

W Kotlinie Oświęcimskiej zbierają podpisy pod petycją w sprawie całkowitego zakazu montażu pieców na węgiel i drewno w nowych i w remontowanych budynkach. Apel ogłoszono podczas II Oświęcimskiego Szczytu Antysmogowego. Zdaniem samorządowców takie rozwiązanie jest jednak mało realne.

fot: M. Mędela

Aktywiści przekonują, że w walce o czyste powietrze nie ma już odwrotu. Bogumiła Kołodziej z Oświęcimskiego Alarmu Smogowegon tłumaczy, że trzeba zakazać montażu kopciuchów. Na początek w nowych domach. - To wygląda tragicznie. Jest nowy dom, nowoczesny. Przed domem stoi piękny samochód, a dym z komina leci czarny, albo brązowy - mówi Kołodziej. Marcin Susuł z OAS dodaje, że po zebraniu tysiąca podpisów petycja trafi do samorządowców z Oświęcimia, Brzeszcz i Chełmka. To radni mogą uchwalić odpowiednie przepisy.

- To raczej nierealne - ocenia burmistrz Brzeszcz Radosław Szot. Jego gmina jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych w Małopolsce. W 2017 roku normy zanieczyszczeń pyłem PM10 w Brzeszczach przekroczone były przez 130 dni. W mieście działa kopalnia, w której pracuje kilkaset osób z gminy. - Ludzie są przyzwyczajeni do węgla, palili nim od lat. Trzeba mocno edukować mieszkańców, aby sami chcieli przejść na inne źródła ogrzewania - mówi Radiu Kraków Radosław Szot.

Mieczysław Smolarek wójt gminy Oświęcim zwraca również uwagę na problemy z dostępem do gazu. Przejście na alternatywne ogrzewanie jest teraz niemożliwe dla mieszkańców Pław i Harmęż. Do około tysiąca domów.

Według starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli problemu smogu nie można rozwiązywać punktowo. - Tylko wspólnie działania, pozwoli osiągnąć sukces. To, że jedna z gmin poprawi u siebie wskaźniki, nie zmieni sytuacji w Kolinie Oświęcimskiej - tłumaczy starostwa w rozmowie z Radiem Kraków.

Zdaniem samorządowców z okolic Oświęcimia zamiast zakazów, potrzeba konkretnego wsparcia mieszkańców. Ich zdaniem zdecyduje ekonomia. - Jeżeli koszty ogrzewania domów gazem, będzie porównywalne z węglem, mieszkańcy wybiorą gaz - mówią.

Zakaz używania starych pieców w Małopolsce zacznie obowiązywać za 3 lata i 7 miesięcy. W Krakowie już od września nie będzie można palić węglem i drewnem.

 

Marek Mędela/bp

 

86%
14%