Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska potwierdziły wyniki badań wojewódzkiego oddziału instytucji. W skrócie - według inspektorów - huta nie wpływa negatywnie na środowisko. Barbara Żuk, pełniąca obowiązki małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska twierdzi, że składowiska eksploatowane przez hutę nie wpływają ani na wodę, ani na glebę.

Barbara Żuk przyznaje, że okoliczne wody faktycznie są w złym stanie. Uważa jednak, że to nie jest wina huty. „To mogą być zanieczyszczenia z innych zakładów przemysłowych, niesione wzdłuż rzeki Wisły, to mogą być gospodarstwa domowe i przydomowe oczyszczalnie ścieków” - wylicza Barbara Żuk.

Prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej, który prowadzi własne badania na terenie składowiska kombinatu przy ulicy Dymarek, twierdzi, że inspektorzy się mylą. „To jest całkowicie błędnie metodycznie zbadany wpływ składowiska. Jak robi się taką kompleksową kontrolę, to nie na tzw. „odczep się”. Dalsze zaprzeczanie, że jest emisja zanieczyszczeń z tego składowiska sprawi, że będzie ono się coraz bardziej rozprzestrzeniać” - twierdzi prof. Czop.

W sprawę włączył się także prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski - w przetargu wyłonił niezależnego eksperta, firmę geologiczną GeoEko z Krakowa, która ma zbadać tereny gminnych działek wokół nowohuckiego kombinatu. Wyniki mamy poznać do końca roku.

 

Zobacz także: Huta ArcelorMittal przygotowuje się do wygaszenia wielkiego pieca w Krakowie. Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Kraków rzeczniczka spółki, Sylwia Winiarek, choć zakład odłożył tę decyzję w czasie, w tej chwili utrzymywanie pieca jest nieopłacalne.

 

 

 

(Martyna Masztalerz/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.