Wtorek, 20 stycznia 2015, 11:29
źródło: EDF Polska S.A.
- Trzeci komin jest elementem takich instalacji, które sprawią, że emisje pyłów, tlenków siarki i azotu będą w Krakowie kilkukrotnie niższe - podkreśla Krukowski.
Budowa instalacji odsiarczania i odazotowania spalin była konieczna, by elektrociepłownia spełniała nowe, ostrzejsze normy europejskie dotyczące emisji spalin. Nowe normy wejdą w życie w styczniu 2016 roku.
Instalacja zacznie działać latem tego roku, wtedy też ma się zakończyć jej budowa. Nowa instalacja ma poprawić jakość spalin. "Dzięki niej trzykrotnie spadnie ilość tlenku azotu i nawet ośmiokrotnie tlenku siarki, który odpowiada za kwaśne deszcze" - mówi Krukowski i opisuje proces, który odpowiada za oczyszczanie spalin. "Komin wieńczy instalację odsiarczania. Jest końcówką absorbera, w którym zachodzi proces chemiczny, gdzie przemywamy spaliny wodną zawiesiną, taką mączką kamienia wapiennego. W wyniku reakcji z tlenkami siarki zawartymi w spalinach, powstaje zwykły budowlany gips, substancja neutralna dla środowiska" - podkreśla przedstawiciel Elektrociepłowni.
Krukowski zapewnia, że jeden z dwóch kominów (225 m, który stoi dalej od nowego), które teraz pracują, zostanie wyburzony. Ma to się stać w 2017 roku. Dlaczego tak późno? "Po ukończeniu instalacji musimy ją przetestować na pełnym obciążeniu, czyli zimą. To już będzie przełom 2015 i 2016. Potem musimy zrobić projekt rozbiórki, dostać pozwolenie, te procedury trwają" - tłumaczy Krukowski.
Rozbiórka starego, murowanego komina potrwa dłużej niż budowa nowego, bo kilka miesięcy. Nie można go wysadzić, bo znajduje się między innymi obiektami, dlatego trzeba będzie rozbierać go ręcznie.
Koszt budowy nowej instalacji to około 500 milionów złotych.
Wizualizajca. źródło: EDF Polska S.A.
(Aleksandra Ratusznik/ko)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Liczba komentarzy: 7
Sobota, 17 września 2016, 21:43
@V8
sedes jest kompaktowy
Odpowiedz
Poniedziałek, 24 sierpnia 2015, 23:47
@Włodzimierz
mi przeszkadza obydwa wyburzyc natychmiast, ten nowy jest fajny taki kompaktowy nowoczesny.
Odpowiedz
Czwartek, 22 stycznia 2015, 09:27
Czy niższy komin nie będzie powodował zwiększenia smogu?
Odpowiedz
Środa, 21 stycznia 2015, 09:42
Popieram "Włodzimierza". Nie burzyć ego komina! Pozdrawiam. Mieszkaniec przy ul. Nowohuckiej. Do refleksji!
Odpowiedz
Wtorek, 20 stycznia 2015, 17:56
Komu przeszkadza duży komin, biurowca na jego miejscu nie wybudują, niech stoi tak jak w Bonarce, dla ozdoby i jako punkt orientacyjny, zwłaszcza w nocy, widać go z kilkunastu kilometrów. Może założyć klub miłośników tego komina?
Odpowiedz
Wtorek, 20 stycznia 2015, 17:49
... no tak... skoro POTEM wszystko "to co zwykle bylo" przez 2 kominy- zmiesci sie do 1go komina... wiec gdzie problem??... Pieniadz Rzadzi Swiatem="Buduj I Burz"... niestety - "logika w mysleniu" stoi w dlugiej kolejce do rozumu i rozsadnych rozwiazan
Odpowiedz
Wtorek, 20 stycznia 2015, 17:34
..nie zeby sie czepiac... aktualnie mamy 2 kominy czynne + 1 nowy... E-Cieplownia (bo zima) pracuje na full=na 2 stare kominy - OK.. ALE czy Zamiast budowac nowy NIE DALO sie np w lecie (gdy jest energetyczny luz) przelaczyc do "starego komina" to co ma leciec przez nowy?? stary(e) komin(y) lub ten do wyburzenia moglby wyrzucac te wszystkie dziadowstwa wyzej, bo jest wyzszy.. ale .. na antenie pojawilo sie, ze "oba stare kominy sa w ciagu technologicznym i 'niedasie' teraz wylaczyc-przelaczyc" -ale 'dasie' za moment gdy beda burzyc stary..??? chyba wiem o co chodzi =KASA..KASA..KASA za postawienie nowego i wyburzenie starego... - innego logicznego wytlumaczenia NIE MA
Odpowiedz