|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kwestia uchodźców podzieliła Kraków

Trzy manifestacje zdominowały w sobotę (12 września) ulice Krakowa. Uczestnicy jednej z nich chcieli pokazać swoją solidarność z uchodźcami. Członkowie dwóch pozostałych protestowali przeciwko przyjmowaniu przez Polskę imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu. Marsze przebiegały spokojnie, obyło się bez przykrych incydentów.

fot. Teresa Gut

17:34 - Zakończył się Marsz Wiktorii Wiedeńskiej. Na Rynku Głównym w Krakowie Obóz Narodowo-Radykalnyi inne organizacje patriotyczne i narodowościowe zamanifestowały swoja niechęć do przyjmowania imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Jak szacuje policja w manifestacji uczestniczyło 1000 osób. Marsz odbył się w 332 rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Uczestnicy tym wydarzeniem chcieli nawiązać do zatrzymania tureckiej ekspansji na Europę w XVII wieku.

fot. ptj

17:20 - "Mamy się poddać imigracji? Mamy obserwować to, co się dzieje od kilkudzisięciu lat na ulicach Paryża?" - pytał podczas przemówienia na Rynku Głównym Witold Stefanowicz, rzecznik prasowy Obozu Narodowo-Radykalnego. - Jako nacjonaliści wychodzimy z założenia, że multikulturalizm, na którym opiera się większość społeczeństw Unii Europejskiej nie zdał egzaminu. Zjawisko imigracji jest dla nas szkodliwe, jest wręcz wrogie - mówił podczas manifestacji Stefanowicz.     

17:04 - Demonstranci przeszli z Wawelu na Rynek Główny w Krakowie, gdzie wygłaszają swoje przemówienia. Do marszu zaplanowanego na godz. 16:00 dołączyli uczestnicy manifestacji zaplanowanej na godz. 16:30. Oni także sprzeciwiają się przyjmowaniu imigrantów do Polski.  

fot. Teresa Gut

16:47 - Delegacja trzech przedstawicieli środowisk narodowościowych złożyła kwiaty przed nagrobkiem  Jana III Sobieskiego w katedrze na Wawelu.

  

fot. Teresa Gut

16:35 - Uczestnicy manifestacji sprzeciwiającej się przyjmowaniu imigrantów do Polski głosno skandują hasła: "Polska dla Polaków, "Tu jest Polska nie Bruksela, islamistów się nie wspiera", "Polska wolna od islamu".

fot. Teresa Gut

16:15 - Oprócz kwiatów uczestnicy marszu niosą biało-czerwone flagi oraz transparenty z napisami: "TAK dla uciekinierów, NIE dla islamistów", "Bóg, honor, ojczyzna", 'Jan Sobieski, król zwycięski", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć islamiści".

fot. Teresa Gut

16:00 - Ruszył marsz Wiktorii Wiedeńskiej, wspólorganizowanej przez małopolską brygadę Obozu Narodowo-Radykalnego. Według szacunków policji w manifestacji uczestniczy około tysiąca osób. Demonstranci wyruszyli z ul. Karmelickiej. Zmierzają na Wawel, żeby złożyć kwiaty przed nagrobkiem Jana III Sobieskiego w katedrze na Wawelu. Narodowcy złozyli też wiązanke kwaitów przed kościołemoo. Karmelitów, gdzie o 14:30 miała odbyć się msza, która została odwołana. 

15:30 - O 16.00 przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego wyruszą z ulicy Karmelickiej w stronę Wawelu. Chcą tą manifestacją nawiązać do Odsieczy Wiedeńskiej Jana III Sobieskiego, który pod Wiedniem pokonał Turków.  Druga manifestacja wyruszy o godz. 16.30 z okolic Wzgórza Wawelskiego. Ten marsz będzie także przeciwko uchodźcom.

15:14 - Zakończyła sie manifestacja zwolenników idei przyjęcia w Polsce uchodźców z Syrii. Marszowi przyglądali się przedstawiciele organizacji narodowościowych. Obie grupy spotkały się pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Obyło się bez przykrych incydentów. Narodowcy przyznali, w rozmowie z reporterką radia Kraków, że przyszli na Rynek Głowny, żeby poznać argumenty zwolenników przyjęcia uchoźców z Syrii do Polski i posłuchać ich przemówień a ci odwoływali się do międzyludzkiej solidarności. Mówili, ze mimo różnic kulturowych należy pomóc uciekinierom.       

fot. PTJ

14:47 - Grupa kilkudziesięciu osób demonstrujących za przyjęciem uchodźców urosła do 300 osób.

fot. Teresa Gut

14:30 - Manifestacji przyglądają się członkowie kontrmarszu, który ma odbyć się w godzinach popołudniowych. Uczestników pikiety w obronie syryjskich uchodźców obserwują członkowie organizacji Małopolscy Patrioci, Młodzieży Wszechpolskiej i małopolskiej brygady Obozu Narodowo-Radykalnego.

fot. Teresa Gut

14:20 - "Gość w dom, Bóg w dom", "TAK dla uchodźców, NIE dla uprzedzeń", "Chcę mieć Arabkę za sąsiadkę"  - z takimi hasłami manifestują obrońcy idei przyjmowania uchodźców z Syrii. Hasła napisane są w kilku językach, w tym w języku arabskim. W marszu uczestniczy kilkadzisiąt osób, zarówno młodzi, jak i ludzie strasi. 

fot. Teresa Gut

14:15 -  Manifestacja przeciw sprowadzaniu uchodźców, która miała odbyć się o godzinie 12.00 została przełożona na godz. 14.00. - ustaliła reporterka Radia Kraków Teresa Gut. 

fot. Teresa Gut

14:05 - Organizatorzy manifestacji zorganizowanej w obrobnie uchodźców, zebrali się pod pomnikiem Adama Mickiewicza i wygłaszają kolejno przemówienia, za chwilę przejdą w marszu wokół Rynku Głównego. 

14:00 - Kilkudziesięciu manifestujących zgromadziło się na Rynku Głównym w Krakowie, by wyruszyć w marszu pod hasłem "Uchodźcy? Witamy was serdecznie". Organizatorzy spodziewali się tysiąca trzystu osób. Uczestnicy demonstracji przynieśli ze sobą transparenty z hasłami napisanymi w różnych  językach. Hasła nawołuja do solidarności i wyciągnięcia pomocnej dłoni do uchodźców z Syrii.    

13:52 Niewykluczone, że zarówno zwolenicy jak i przeciwnicy sprowadzania uchodźców do Polski spotkają się w centrum Krakowa.   

13:45 - Kontrmanifestacja - uczestnicy "Marszu Victorii Wiedeńskiej" -  z udziałem małopolskiej brygady ONR miała rozpocząć się o godz. 16.00 pod kościołem oo. Karmelitów na Piasku. Wcześniej na godz. 14.30 zaplanowano mszę, która została odwołana. Narodowcy chcą demonstrować przeciwko „islamizacji Europy”.

13:30 -  "Chcemy pokazać, że jesteśmy społeczeństwem otwartym, chcemy, żeby uchodźcy zostali przyjęci w Polsce, w tym też w Krakowie. Uważamy, że nikt nie jest nielegalny. W Polsce mieszka już 30 tys. muzułmanów , oni nie stanowią żadnego zagrożenia. Dlatego przyjęcie kolejnych w 38-milionowym państwie nie będzie prowadziło do zagrożenia" - uważa Magdalena Kujda z Federacji Anarchistycznej, która dzis o godz. 14.00 rozpocznie swój marsz w obronie uciekinierów.     

12:30 - O godz. 14.00 spod pomnika Adama Mickiewicza wyruszy marsz pod hasłem "Uchodźcy? Witamy Was serdecznie!". Choć organizatorzy zapowiadają pokojowy przebieg manifestacji, to antagonistyczne grupy oddzielać będzie szczelny kordon policji. Według prognoz w każdym ze zgromadzeń może wziąć udział nawet kilkaset osób. 

"Odsiecz Wiedeńska" i obrońcy uchodźców przejdą ulicami Krakowa

12:19 - Według ustaleń Radia Kraków dzisiejsze manifestacje będzie osłaniał kordon 250 funkcjonariuszy policji. 

 

12:00 - Pierwsza manifestacja miała rozpocząć się na Rynku Głównym w Krakowie w samo południe, ale na marszu nie pojawił sie nikt. Jak relacjonowała Teresa Gut - reporterka Radia Kraków przeciwnicy przyjmowania uchodźców w Polsce spontanicznie umawiali się na spotkanie za pośrednictwem portali społecznościowych. 

 

40%
60%