|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Podinsp. Ludwik Drożański patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Podinsp. Ludwik Drożański – przedwojenny Komendant Policji Państwowej w Krakowie - jest patronem Komendy Wojewódzkiej Policji. W piątek odsłonięta została dedykowana mu tablica pamiątkowa.

Fot. małopolska policja

"Dzisiejsza uroczystość ma wymiar historyczny i patriotyczny. Historia naszej instytucji, która istnieje już od stu lat, była niemniej skomplikowana niż dzieje naszego narodu. Wskazanie patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie jest wskazaniem wzoru do naśladowania i wartości, na straży których stał nasz patron" - mówił Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Pobuta.

W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Podinsp. Ludwik Drożański (1890-1944) wstąpił do służby w policji w 1920 r. Przed II wojną światową służył w komendach m.in. w Tarnowie, Chrzanowie, Jaśle, Krakowie i Warszawie. W czerwcu 1936 r. został Komendantem Policji Państwowej miasta Krakowa i stanowisko to zajmował do września 1939 r. Po wybuchu wojny wraz ze swoimi podwładnymi udał się na emigrację, wywożąc także policyjne archiwa. Został internowany w Pitesti w Rumuni.

W Krakowie pozostawił żonę Marię i dwójkę dzieci. Po ich aresztowaniu w 1940 r. przez gestapo wrócił. Syn Drożańskiego zginął w Auschwitz, żona trafiła do obozu w Ravensbrueck. Jako były funkcjonariusz Policji Państwowej Drożański miał nakaz zgłoszenia się do służby w "granatowej policji". Współtworzył w jej szeregach rozgałęzioną organizację konspiracyjną podporządkowaną Związkowi Walki Zbrojnej. Organizacja ta pomagała Żydom z krakowskiego getta, m.in. wystawiając dla nich fałszywe dokumenty, dostarczając leki i żywność, przeprowadzając uciekinierów na aryjską stronę.

Drożański był zastępcą Komendanta Policji Polskiej (Polnische Polizei) w Krakowie. Na przełomie 1943/44 r. wraz z grupą 40 policjantów trafił do więzienia na Montelupich, gdzie był torturowany a następnie został rozstrzelany na krakowskich Krzemionkach. Miejsce jego pochówku nie jest znane.

"Ludwik Drożański do końca pozostał wierny złożonej Rzeczpospolitej przysiędze, honorowi oficera polskiej policji. Bronił godności grantowego munduru w najtrudniejszych czasach, gdy jeden z okupantów chciał go splugawić, a drugi zatrzeć wszelkie ślady po istnieniu +granatowej armii+. Rozumiał dobrze, że służba policyjna w tak ciężkich czasach wymaga poświęceń - wspominał Franciszek Banaś – gdy chciał on zrezygnować z wyczerpującej psychicznie służby w getcie, to właśnie major Drożański nakłonił go do pozostania, podkreślając wagę obowiązków wywiadowcy Polski Podziemnej" – mówił w piątek Michał Chlipała z UJ przypominając życiorys Drożańskiego. "Sam Ludwik Drożański na ołtarzu poświęcenia dla Ojczyzny złożył ofiarę najwyższą" – dodał.

Druga części krakowskich obchodów Święta Policji odbyła się w Oddziale Prewencji Policji przy ulicy Łokietka. Blisko 30 nowo przyjętych do służby policjantów złożyło ślubowanie. Najwięcej z nich – 18 zasili szeregi Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, pozostali będą pracować w komendach w Nowym Sączu, Bochni, Chrzanowie, Olkuszu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach i Zakopanem. W tym roku do służby w małopolskiej policji przyjętych zostało 268 osób.

Podczas piątkowej uroczystości wręczono także medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Dla gości zorganizowane zostało "miasteczko policyjne", w którym swój sprzęt prezentowali policjanci ruchu drogowego, laboratorium kryminalistycznego, oddziału prewencji, antyterroryści oraz przewodnicy psów służbowych ze swoimi podopiecznymi.

Wojewódzkie obchody Święta Policji odbędą się w niedzielę 28 lipca na Wawelu.

 

(PAP/jgk)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

100%
0%