- A
- A
- A
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na ulicach Krakowa
Protesty klimatyczne w całym kraju. Także w Małopolsce. Młodzi wyszli na ulice, aby zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny. Mają sześć postulatów - wśród nich ogłoszenie przez polski rząd stanu kryzysu klimatycznego. W Nowym Sączu młodzi aktywiści spotkali się na Plantach. Około 2000 osób zgromadziło się także na placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie.Kierowcy! Spodziewajcie się utrudnień w trakcie przejścia marszu - na Alejach Trzech Wieszczów, ulicach Piłsudskiego, Straszewskiego i Basztowej!
W Krakowie protestowało około 2000 osób - to uczniowie podstawówek i szkół średnich. Reporterka Radia Kraków rozmawiała z 14-letnią dziewczyną, która na strajk do Krakowa przyjechała z Chrzanowa. Jak mówią, sprawa jest zbyt poważna, aby ją bagatelizować. Chodzi o ich przyszłość. "Katastrofa ekologiczna nie poczeka. My nie mamy już czasu na czekanie, czas na działanie" - mówili protestujący.
Młodzi domagają się zdecydowanych działań rządu, które zatrzymają katastrofę klimatyczną. Mają ze sobą transparenty z napisami "środowisko ponad wszystko", czy "nie ma planety B". Po odczytaniu swoich postulatów, młodzi poprosili o minutę ciszy dla wszystkich uchodźców klimatycznych - osób, które prawdopodobnie już niedługo będą musiały opuścić swoje kraje, które najbardziej i najszybciej zostaną dotknięte przez globalne ocieplenie.
Marsz przeszedł ulicami centrum Krakowa. Wraz z młodymi są... babcie, które niosą transparent "z miłości do wnucząt babcie dla klimatu".
Zamiast do szkoły przyszli na strajk. Młodzi walczą o swoją przyszłość. Chcą zdecydowanych działań w obronie klimatu #strajkklimatyczny #Fridays4Future #Krakow @GretaThunberg @RadioKrakow pic.twitter.com/q5CmsostJa
— Teresa Gut (@TereskaGut) September 20, 2019
Swoje postulaty ekolodzy przekazali przedstawicielowi wojewody małopolskiego.
Do strajku przyłączyły się także inne organizacje ekologiczne oraz naukowcy. Jak mówi dr hab. Paulina Kramarz, bilożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkini ruchu "Nauka dla Przyrody", niekorzystne zmiany klimatyczne przebiegają szybciej, niż przewidywały to raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. "W tej chwili średnia temperatura wzrosła o jeden stopień. Jedni powiedzą, że to mało. Ale niech pomyślą, że gdy ich temperatura z 36,6 wzrasta do ponad 37 - to czy wtedy czują się tak samo dobrze? Co najważniejsze, ta temperatura nie wzrasta równo. Najgorzej jest w Arktyce, bo tam temperatura wzrosła latem o 7 stopni" - wyjaśnia dr hab. Paulina Kramarz.
W sumie strajk odbył się w 70 polskich miastach. Protesty są organizowane na całym świecie i bezpośrednio poprzedzają szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku, który rozpocznie się w poniedziałek.
(Teresa Gut/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:55
W tym roku stawiamy na energię. Gadafest 2025
-
22:30
W łazience na fortepianie – Katarzyna Sosenko o życiu w domu pełnym staroci
-
20:38
Samochód staranował ogródki kawiarniane w centrum Krakowa
-
19:14
Patostreaming – igrzyska XXI wieku
-
17:45
Czym różnią się świadczenia urlopowe od wczasów pod gruszą?
-
17:19
400 lat klasztoru Franciszkanów w Wieliczce. Nowa wystawa na Zamku Żupnym
-
17:05
Musica Divina ERO CRAS – Adwent w sierpniu
-
16:19
TPN deklaruje pomoc ws. problematycznych niedźwiedzi w Bieszczadach
-
15:53
Biały Miś w nowym wcieleniu. Zakopane walczy z nielegalnymi maskotkami
-
15:47
Autostrada A4 w remoncie. GDDKiA zaleca ostrożność
-
12:10
Gdzie w Małopolsce rodzi się najwięcej dzieci, a gdzie zostaną puste domy?
-
17:45
Jakie mamy powody do dumy narodowej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze