Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na ulicach Krakowa

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2019.09.19 20:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:53 )
Protesty klimatyczne w całym kraju. Także w Małopolsce. Młodzi wyszli na ulice, aby zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny. Mają sześć postulatów - wśród nich ogłoszenie przez polski rząd stanu kryzysu klimatycznego. W Nowym Sączu młodzi aktywiści spotkali się na Plantach. Około 2000 osób zgromadziło się także na placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie.

Fot. Teresa Gut

Posłuchaj materiału Teresy Gut
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Krakowie

Kierowcy! Spodziewajcie się utrudnień w trakcie przejścia marszu - na Alejach Trzech Wieszczów, ulicach Piłsudskiego, Straszewskiego i Basztowej!

W Krakowie protestowało około 2000 osób - to uczniowie podstawówek i szkół średnich. Reporterka Radia Kraków rozmawiała z 14-letnią dziewczyną, która na strajk do Krakowa przyjechała z Chrzanowa. Jak mówią, sprawa jest zbyt poważna, aby ją bagatelizować. Chodzi o ich przyszłość. "Katastrofa ekologiczna nie poczeka. My nie mamy już czasu na czekanie, czas na działanie" - mówili protestujący.

Młodzi domagają się zdecydowanych działań rządu, które zatrzymają katastrofę klimatyczną. Mają ze sobą transparenty z napisami "środowisko ponad wszystko", czy "nie ma planety B". Po odczytaniu swoich postulatów, młodzi poprosili o minutę ciszy dla wszystkich uchodźców klimatycznych - osób, które prawdopodobnie już niedługo będą musiały opuścić swoje kraje, które najbardziej i najszybciej zostaną dotknięte przez globalne ocieplenie.

Marsz przeszedł ulicami centrum Krakowa. Wraz z młodymi są... babcie, które niosą transparent "z miłości do wnucząt babcie dla klimatu".

 

 

Swoje postulaty ekolodzy przekazali przedstawicielowi wojewody małopolskiego.

Do strajku przyłączyły się także inne organizacje ekologiczne oraz naukowcy. Jak mówi dr hab. Paulina Kramarz, bilożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkini ruchu "Nauka dla Przyrody", niekorzystne zmiany klimatyczne przebiegają szybciej, niż przewidywały to raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. "W tej chwili średnia temperatura wzrosła o jeden stopień. Jedni powiedzą, że to mało. Ale niech pomyślą, że gdy ich temperatura z 36,6 wzrasta do ponad 37 - to czy wtedy czują się tak samo dobrze? Co najważniejsze, ta temperatura nie wzrasta równo. Najgorzej jest w Arktyce, bo tam temperatura wzrosła latem o 7 stopni" - wyjaśnia dr hab. Paulina Kramarz.

W sumie strajk odbył się w 70 polskich miastach. Protesty są organizowane na całym świecie i bezpośrednio poprzedzają szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku, który rozpocznie się w poniedziałek.

 

 

(Teresa Gut/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię