|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowianie czekają na nowe kładki łączące brzegi Wisły. Czy powstaną?

Planów jest sporo, ale komplikacji jeszcze więcej. Tak w skrócie przedstawia się kilkuletnia historia kładek pieszo-rowerowych w Krakowie. Mają łączyć oba brzegi Wisły i usprawnić komunikację między poszczególnymi częściami miasta. Dlaczego proponowane kładki jeszcze nie powstały i czy jest dla nich jakaś przyszłość?

posłuchaj materialu Bartłomieja Bujasa

Fot. Wizualizacja: Biuro Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Sp.K.

W Krakowie miałyby powstać trzy kolejne kładki pieszo-rowerowe. To kładka na Zabłociu, Ludwinowie i ta łącząca Dębniki z Salwatorem. Jak mówi miejski aktywista -  Adam Łaczek - aby odciążyć ruch samochodów w środku miasta, potrzebna jest specjalna infrastruktura: Musimy ludziom stworzyć warunki do jazdy na rowerach i chodzenia pieszo...


Łaczek dodaje, że pomimo zabytkowej zabudowy w Krakowie, nie należy obawiać się nowych inwestycji: Są rozwiązania kładkowe, które zbytnio nie ingerują w krajobraz. Zresztą tuż obok powstał most kolejowy i wtedy problemu nie było.


Strefa buforowa UNESCO utrudnia przede wszystkim powstanie kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem. I chociaż inwestycja uzyskała zielone światło od konserwatora, po konsultacji z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, okazało się, że zasłaniałaby zabytkowy kościół Ojców Paulinów na Skałce. Jak informuje Dominika Długosz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - problem wcale nie tkwi w  zdobieniach i nowoczesnym charakterze kładki: Problemem jest najazd na kładki, czyli budowa przyczółków na bulwarach. Jak dodaje Długosz - podpora miałby mieć aż 12 metrów wysokości. Wojewódzki konserwator zabytków obawia się, że przez to strefa buforowa UNESCO mogłaby zostać usunięta z Krakowa.


Ale innego zdania jest Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Mieskich: Odwołaliśmy się do Generalnego Konserwatora Zabytków argumentując, że wskazania, które legły u podstaw aktualnej decyzji wojewódzkiego konserwatora - naszym zdaniem - nie mają zasosowania.


Wątpliwości budzi też kładka łącząca Dębniki z Salwatorem. Kolejna negatywna decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków nie jest prawomocna
Ten urząd wskazał, że to nie jest jego kompetencja oceniać kładkę i dokumenty zostały przesłane do miejskiego konserwatora, który wlaśnie nad tematem się pochyla.


Miasto planuje też budowę kładki na Zabłociu. Budowla miałaby powstać za 2 lata w ramach remontu linii kolejowej. W przyszłym tygodniu miejscy urzędnicy podpiszą list intencyjny w tej sprawie, ale jak uczy nas doświadczenie - nie mamy pewności, że nie będzie z nią podobnych problemów.

Co ciekawe kładka z Kazimierza na Ludwinów miała powstać już jakieś 10 lat temu, zaraz po kładce Bernatka. Urzędnicy odłożyli jednak decyzje o budowie z powodu dziury budżetowej i braku pieniędzy w miejskiej kasie.

 

 

Bartłomiej Bujas/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

77%
23%