- Z zadowoleniem przyjęliśmy decyzję RDOŚ w Kielcach o środowiskowych uwarunkowaniach w zakresie inwestycji pod nazwą „Budowa nowej drogi startowej na lotnisku Kraków-Balice”. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, które stoją przed nami, dlatego z tym większą satysfakcją spoglądamy na ogrom dotąd wykonanej pracy przybliżającej nas do realizacji zamierzeń inwestycyjnych opisanych w Planie Generalnym Lotniska. Liczymy na zrozumienie i poparcie ze strony wszystkich, którym zależy na dynamicznym rozwoju Małopolski. Rozwój regionu jest bowiem bezpośrednio związany z modernizacją infrastruktury lotniskowej i jej dostosowaniem do potrzeb i oczekiwań pasażerów - piszą w oświadczeniu przedstawiciele Kraków Airport.

Z tej decyzji nie są zadowoleni jednak mieszkańcy Rząski, Szczyglic i Balic. Od kilku lat protestowali przeciwko budowie pasa. Ich zdaniem spowoduje on większy hałas i sprawi, że samoloty będą latały nad ich dachami. Mieszkańcy już zapowiadają, że będą odwoływać się od tej decyzji. Czekają na przesłanie oficjalnego uzasadnienia. "Ludzie, którzy mieszkali w pobliżu lotniska, przy zupełnie innym układzie komunikacyjnym samolotów, teraz znajdą się pod linią nalotu. Oprócz uciążliwości codziennego życia, dojdzie im jeszcze brak możliwości sprzedaży domu w tej okolicy, a co za tym idzie brak możliwości wyprowadzki. Lotnisko na te głosy jest głuche" - przekonuje Piotr Bistroń, mieszkaniec Szczyglic, który organizował ostatnie protesty.

"Lotnisko oddziałuje na otoczenie, ale i ono samo też się zmienia, tak jak zmienia się cała branża" - odpowiada Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Nowy pas startowy będzie miał długość blisko 3 kilometrów. Ma powstać po północnej stronie obecnej ścieżki. Inwestycja będzie kosztować ćwierć miliarda złotych i ma powstać do 2021 roku.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

RK/Teresa Gut/ko