|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest projekt na pomnik Orła Białego na placu Inwalidów. Teraz głos mają mieszkańcy

Mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu pomnika Orła Białego, który stanie na placu Inwalidów. ZIKiT czeka na uwagi również co do samego placu. Wizualizacja jest dostępna na stronie internetowej urzędu.

fot: mat.prasowe

Zamiast parkingu podziemnego część placu zostanie zagospodarowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, a na drugiej części pojawi się pomnik.

To dwa betonowe trapezy ustawione obok siebie, przypominające skrzydła orła - mówi Michał Pyclik z ZIKiTu. - Został rozpisany konkurs na wygląd placu i to jak będzie wyglądał, musi być zgodne z przemiotem pracy konkursowej. Ostatnie zdanie będzie należeć do autora zwycięskiej koncepcji, my mu tylko przekażemy sugestie. Dlatego wygląd pomnika raczej się nie zmieni - ddaje Pyclik.

Uwagi do projektu można zgłaszać do końca marca. Potem ZIKiT planuje zorganizować spotkanie, podczas którego będzie można bezpośrednio porozmawiać z projektantem.

 

Katarzyna Maciejczyk/bp

8%
92%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 36

Jan Żurek

Poniedziałek, 22 stycznia 2018, 22:18

To ma być pomnik "TYM CO STAWIALI OPÓR KOMUNIZMOWI". Tam byli mordowani Polacy w czasie wojny przez Niemców a po wojnie przez sowieckich komunistów. Projekt tego pomnika już od wielu lat istnieje. Istnieje też kamień węgielny tego pomnika zaakceptowany dawno temu. No chyba, że komuna czuje się nadal w Krakowie tak mocno aby usiłować to zmienić.

Odpowiedz

podpis

Niedziela, 21 stycznia 2018, 12:14

piękny przykład... socjalistycznego modernizmu lat 70./80. ...

Odpowiedz

Lech

Niedziela, 21 stycznia 2018, 08:00

Batman

Odpowiedz

Ula

Piątek, 19 stycznia 2018, 11:31

Ta konstrukcja jest pozbawiona piękna i wrażliwości twórczej. Przypomina źle złożone części samolotu.

Odpowiedz

Urszula

Piątek, 19 stycznia 2018, 11:25

Ta konstrukcja jest pozbawiona piękna, wyobraźni twórczej.

Odpowiedz

Henryk Bienkiewicz

Środa, 17 stycznia 2018, 20:21

Hańba! Prezydent J. Majchrowski jako były aparatczyk ZMS-u i PZPR pewnie spłaca dług swoim towarzyszom. Widać to było, jak forował i bronił złodzieja i aferzystę Tajstera. Ale nie tylko! Dziennikarze, a zwłaszcza W. Ga- dowski powinien zebrać cały materiał obciążający byłego komucha.

Odpowiedz

Środa, 17 stycznia 2018, 11:50

Nie rozumiem tylko dla czego w zamian. Parking podziemny jest pod ziemią i się bardziej przyda niż ta forma z betonu. Ale jeśli już ma być. To przecież na górze. Znikają miejsca na ulicach, wiec niech w zamian powstanie parking Orła Białego.

Odpowiedz

Wojtek

Środa, 17 stycznia 2018, 09:00

Czy naprawdę Kraków nie ma innych palących problemów do rozwiązania tylko stawianie pomników w każdej wolnej przestrzeni? Nawet jeśli był projekt postawienia tam pomnika to było to 20 lat temu. Oddawał atmosferę tamtych czasów. Teraz nastroje się zmieniły, jesteśmy w innym miejscu historii kraju i miasta, borykamy się z innymi problemami, inne mamy oczekiwania wobec przestrzeni wspólnej, miasto zostało w tym czasie mocno zabetonowane. I teraz gdy pojawia się okazja żeby w centrum miasta oddać jego mieszkańcom miejsce wytchnienia mamy z niego zrezygnować na rzecz kolejnego pomnika? Żenujące

Odpowiedz

bxzv

Wtorek, 16 stycznia 2018, 23:08

paskudny.

Odpowiedz

Krak

Wtorek, 16 stycznia 2018, 18:14

Przestańmy zabudowywać przestrzenie miejskie tego typu pomnikami. Czy nie mógłby być w formie bardziej użytkowej? O czym ma przypominać ten? Nie lepszy byłby maszt flagowy z łopoczącą na wietrze flagą? Brzydki, ciężki i niezrozumiały projekt. Taka powierzchnia, aż woła o graffiti

Odpowiedz

kaleki orzeł

Wtorek, 16 stycznia 2018, 17:01

Dlaczego jedno "skrzydło" ma mniejsze? W Rzeszowie jest podobny pomnik ale przynajmniej ma zachowane proporcje.

Odpowiedz

bgd

Wtorek, 16 stycznia 2018, 16:20

"Zamiast parkingu podziemnego część placu zostanie zagospodarowana przez Zarząd Zieleni " - ciesze sie ze zarzad zagospodaruje park zamiast parkingu.

Odpowiedz

lk

Wtorek, 16 stycznia 2018, 16:12

koszmar jakiś...

Odpowiedz

mieszkaniec

Wtorek, 16 stycznia 2018, 16:07

Te betonowe uszy niech sobie zikit postawi tuż przed swoją siedzibą !

Odpowiedz

Nina

Wtorek, 16 stycznia 2018, 11:52

Czy my każdą przestrzeń musimy mieć założoną pomnikami, które nic nie wnoszą, ani to orzeł ani ważny i ładny symbol. Jestem przeciwna pomnikom, a temu szczególnie. Mieszkam po sąsiedzku, chciałabym, żeby w końcu ta przestrzeń była uporządkowana, zagospodarowana a pamięć można uczcić w zdecydowanie ładniejszej formie

Odpowiedz

Józef Wieczorek

Wtorek, 16 stycznia 2018, 11:50

Popieram poniższą opinię Dzień dobry! W imieniu własnym i żyjących jeszcze członków Komitetu Budowy Pomnika "Tym, co stawiali opór komunizmowi..." pragnę wyrazić stanowczy sprzeciw dot. budowy pomnika- monumentu? "Orła Białego" w miejscu, gdzie we wrześniu 2001 roku, uroczyście, w obecności śp. Infułata Stanisława Małysiaka, ówczesnych władz państwowych, premiera, wojewody, marszałka, radnych miasta Krakowa, wojska i mieszkańców poświęcono kamień węgielny. Ten poświęcony kamień węgielny, nie może tak sobie zostać wyrzucony na śmietnik historii. Testament, jaki pozostawili nam członkowie Komitetu Budowy Pomnika zobowiązuje nas wszystkich do jego realizacji. Członkowie tego Komitetu nigdy nie wyrazili zgody na budowę innego pomnika właśnie w tym miejscu! Nie mamy nic przeciw uczczeniu w Krakowie ludzi stawiających mężnie opór nazizmowi i komunizmowi na przestrzeni półwiecza 1939 - 1989. Powinna to być jednak całkowicie oddzielna inicjatywa, a nie likwidująca tę, z którą wystąpili członkowie Komitetu /powołany w 1997 roku/ i organizacje kombatanckie i niepodległościowe w Krakowie, pragnące uczcić bohaterów walki z sowieckim reżimem w okresie jego największego nasilenia w Polsce. Inicjatywa budowy pomnika "Tym, co stawiali opór komunizmowi...." zrodziła się po usunięciu z placu Inwalidów pomnika wdzięczności Armii Czerwonej. Zachodnia część Placu przylega do kompleksu budynków byłego WUBP, z którego to budynku wypuszczano inwalidów po brutalnych przesłuchaniach lub grzebano w nieznanym miejscu. W tym roku minie 20 lat!!!! od zawiązania Komitetu Budowy Pomnika, który zrzeszał młodocianych więźniów obozu w Jaworznie oraz przedstawicieli byłych Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego a także inne związki kombatanckie zgrupowane w POKiN. W tym roku minie już 17 lat od dnia wmurowania Kamienia Węgielnego właśnie w tym miejscu. Naszym obowiązkiem jest realizacja Testamentu, jaki pozostawili nam nieżyjący już członkowie Komitetu Budowy Pomnika - "Tym, co stawiali opór komunizmowi...". Tak , jak to jest napisane na kamieniu węgielnym. -- Pozdrawiam, Małgorzata Janiec

Odpowiedz

Wtorek, 16 stycznia 2018, 10:50

A nie można go postawić w Parku Jordana? Tam i tak panoszy się pomnikoza, jeden więcej nie zrobi różnicy.

Odpowiedz

krakowianka jedna

Wtorek, 16 stycznia 2018, 10:27

@stas

Widziałam ooooorła cień, ale wyszedł zając. Faktycznie zerżnięty z rzeszowskiego pomnika a wiadomo jaka była powszechna nazwa tamtego. Starsi pamiętają też równie nieprzyzwoitą nazwę obelisku, który stał kiedyś na tym krakowskim placu. Młodsi niech sobie wygooglują :-)

Odpowiedz

stas

Wtorek, 16 stycznia 2018, 09:43

taki pro ekologiczny ten pomnik piękny nowoczesny pomnik uszu zająca

Odpowiedz

słuchacz

Wtorek, 16 stycznia 2018, 08:40

podobny do tego w Rzeszowie który rzeszowiacy chcą wyburzyć ;-) mozę po porostu przenieśmy ten z Rzeszowa , i Rzeszów bedzie zadowolony i Kraków ;-)

Odpowiedz