|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jak wygląda zimowe życie w Przytulisku dla bezdomnych mężczyzn w Krakowie?

W Radiu Kraków zaglądamy do Przytuliska dla bezdomnych mężczyzn w Krakowie. Placówkę prowadzi zgromadzenie braci Albertynów. O tej porze roku trudno tam o wolne miejsce, ale z drugiej strony nikt, kto przyjdzie, nie odchodzi bez pomocy. Pandemia zmieniła zasady funkcjonowania ośrodka, ale nie zmieniła najważniejszego: otwartości na problem drugiego człowieka.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

fot: pixabay

- Ja zajmuję się łaźnią. Jak ludzie przychodzą, dajemy im ręczniki, środki czystości, ubrania, bieliznę. Wszystko codziennie dezynfekujemy, właściwie to po każdej osobie, która się kąpie. Tak jest w przepisach. W poczekalni są dwie osoby. Inni czekają na zewnątrz mimo mrozu - mówi jeden pracowników przytuliska.

Inni pracownicy dodają, że przez sytuację związaną z koronawirusem jest ciężko. "Trzeba uważać, jak się wychodzi, żeby nie przynieść choroby. Tutaj jest kilkadziesiąt osób, nie ja sam" - dodają.

- Zdarzyło nam się zakażenie we wrześniu, ale szybko i pięknie to poszło. Jedna osoba też zmarła w szpitalu. Ogólnie wszystko jest dobrze. Mamy te szybkie testy. Dostaliśmy od wojewody. To luksus psychologiczny. Wszystko mamy, żeby jeszcze odwaga była i modlitwa od państwa. Wtedy będzie dobrze - podkreśla albertyn, brat Rafał Stróżyński.

Jak zgodnie podkreślają opiekunowie przytuliska, ludzie trafiający tam potrzebują przede wszystkim ciepła i zrozumienia. "Tutaj jest wspólnota, która ich scala. Pandemia odbija swoje piętno. Może mało kto to okazuje, ale w rozmowach czuć, że ludzie by wyszli na przestrzeń" - mówią.

- Bardzo dobrze się tutaj czuję. Jestem doceniany. Chcę, żeby mój pobyt tutaj nie był tylko na przezimowanie. Byłem kilka lat na ulicy, mam problem alkoholowy. Zacząłem się leczyć. Chcę się doprowadzić do normalności, cokolwiek to znaczy - powiedział z kolei w rozmowie z reporterką Radia Kraków jeden z bezdomnych.

W placówce przy ulicy Skawińskiej jest 80 miejsc. Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji, mogą liczyć na kąpiel, nocleg, jedzenie, ale również pomoc medyczną. Jedynym warunkiem jest trzeźwość.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko

100%
0%