|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co najmniej 20 chorych na raka oka może liczyć na terapię protonową w Centrum Cyklotronowym

Do końca czerwca co najmniej 20 pacjentów cierpiących na nowotwory oka będzie mogło skorzystać z nowoczesnej terapii protonowej. Szpital Uniwersytecki w Krakowie podpisał właśnie umowę z Centrum Cyklotronowe Bronowice na realizację takich świadczeń. Koszty terapii protonowej są pokrywane przez NFZ. W przypadku nowotworów oka koszt leczenia jednego pacjenta to ok. 52 tys. zł.

Centrum Radioterapii Hadronowej w Bronowicach/ fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska, zawarta umowa jest przedłużeniem współpracy, która trwa od 2013 r. Od tego czasu na terenie IFJ PAN z możliwości leczenia, w ramach NFZ, skorzystało ponad 100 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. W 2013 r. NFZ na ten cel przeznaczył 1 mln 260 tys. zł, w 2014 r. i 2015 r. po 2 mln 415 tys.

W tym roku jeden pacjent skorzystał z terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym Bronowice. Trwa ustalanie listy kolejnych kwalifikowanych do leczenia.

Terapia protonowa to innowacyjna metoda zwalczania nowotworów, wykorzystywana m.in. do leczenia czerniaka gałki ocznej, stosowana w kilkunastu krajach świata, głównie w USA i Europie Zachodniej. Do naświetlania zmian nowotworowych wykorzystuje się promieniowanie protonowe. Ma ono tę zaletę, że pozwala skoncentrować optymalną dawkę w samym guzie nowotworowym, oszczędzając zdrowe tkanki położone płycej. Ale specjaliści podkreślają, że terapia protonowa nie jest najlepszą metodą do leczenia wszystkich rodzajów nowotworów.

Centrum Cyklotronowe Bronowice zostało otwarte w październiku 2015 r. Ośrodek badawczy dysponuje cyklotronem Proteus C-235, halę eksperymentalną służącą fizykom, ze stanowiskiem do radioterapii nowotworów gałki ocznej oraz dwoma stanowiskami do nowotworów w innych częściach ciała.

Z cyklotronu Proteus C-235 korzystają także naukowcy, m.in. fizycy, inżynierowie i radiobiolodzy, którym produkowane przez cyklotron wiązki protonów służą m.in. do badania właściwości materii i wrażliwości materiałów biologicznych na promieniowanie.

Pierwsze dwie kompleksowe terapie protonowe nowotworu oka wykonano w 2011 r. na dwóch pacjentach z czerniakiem błony naczyniowej oka. Zostały one przeprowadzone w ramach tzw. eksperymentu medycznego, bo takiej procedury nie przewidywano wówczas jeszcze w katalogu świadczeń medycznych. Były to pierwsze tego typu zabiegi nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej.

Wciąż nie wiadomo kiedy Centrum Cyklotronowym Bronowice zacznie przyjmować pacjentów z innymi rodzajami nowotworów.

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie, działające w obrębie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, jest jedynym ośrodkiem radioterapii protonowej w Polsce i jednym z niewielu na świecie.

 

(PAP,ew)

 

100%
0%