|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Awaryjna naprawa torowiska na al. Solidarności ruszyła w sobotę. SPRAWDŹ

W sobotę ruszył długo oczekiwany remont torów tramwajowych na alei Solidarności w Nowej Hucie. Potrwa około miesiąca i w tym czasie tramwaje nie pojadą swoją tradycyjną trasą. Składy nie pojadą też ulicą Mrozową w rejonie Kombinatu.

O szczegółach w rozmowie Magdaleny Wasiak z Zarządu Dróg Miasta Krakowa z Maciejem Skowronkiem z Radia Kraków. Posłuchaj

fot. www.zdmk.krakow.pl

To na tym odcinku tramwaje muszą jeździć z prędkością zaledwie 10km/h - z powodu fatalnego stanu torowiska. Po remoncie wszystko się zmieni.

"Chodzi nam o to, by podróżowanie tramwajem było ponownie komfortowe. Składy znów pojadą ze stałą prędkością, jaka obowiązuje w Krakowie, czyli ok. 40-50 km/h" - zapewnia w rozmowie z Radiem Kraków Magdalena Wasiak z ZDMK.

Remont na al. Solidarności będzie jedynie "awaryjną naprawą". "Prace będą polegać na wyszlifowaniu torowiska, uzupełnieniu kamienia obok szyn, wymianie kilkunastu, kilkudziesięciu podkładów drewnianych. Większość z nich jest w niezłym stanie. Gdzieniegdzie jednak drewno uległo różnym procesom pod wpływem wilgoci. W końcu torowisko powstało w latach 50." - mówi rzecznik prasowy ZDMK. Tramwaje pojadą innymi trasami. Uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe.

Torowisko na ul. Mrozowej, prowadzącej do Walcowni jest w równie nieciekawym stanie. Zapadła już decyzja o tymczasowym zawieszeniu kursujących tam linii tramwajowych. "Budowa tego torowiska to również lata 50. Kiedyś mocno eksploatowane, dziś ruch tutaj odbywa się głównie w godzinach porannych i popołudniowych" - mówi Magdalena Wasiak. "Nie wiemy, czy tramwaje jeszcze tu wrócą. Dla pasażerów zapewnimy autobusową komunikację zastępczą". Linia 21 całkowicie przestanie kursować, a linia 22 pojedzie inną trasą i zostanie skierowana do Kopca Wandy. Jak informuje ZDMK, pojawi się też zastępcza linia 71, która połączy os. Piastów z Kopcem Wandy.

W przyszłym roku planowany jest kompleksowy remont na alei Solidarności - od placu Centralnego do Bulwarowej, a potem do Kombinatu. To będzie taki sam remont jak w przypadku trasy do Bronowic.


Szczegółowe zmiany:

  • linie 4 i 44 - przypominamy, że zostały zawieszone w związku z przebudową ciągu Królewska - Podchorążych - Bronowicka. W zamian kursuje linia 73;
  • linia 21 - zostanie zawieszona;
  • linia 22 - będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Borek Fałęcki - ... - Plac Centralny im. R. Reagana - al. Jana Pawła II - Ptaszyckiego - Ujastek Mogilski - Ujastek - Łowińskiego - Kocmyrzowska - Wzgórza Krzesławickie. Przystanki „Kopiec Wandy n/ż” będą zlokalizowane tylko na ul. Ujastek Mogilski, przy schodach prowadzących na kopiec. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • linia 71 - zastępcza linia tramwajowa kursująca na trasie: Os. Piastów - Piasta Kołodzieja - Mikołajczyka - Broniewskiego - al. Andersa - Kocmyrzowska - Łowińskiego - Ujastek - Ujastek Mogilski - Kopiec Wandy. Przystanki końcowy i początkowy „Kopiec Wandy” będą zlokalizowane na ul. Ujastek Mogilski, przy schodach prowadzących na kopiec. Linia kursować będzie tylko w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 15 minut;
  • linia 73 - zastępcza linia tramwajowa będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Nowy Bieżanów P+R - ... - Plac Centralny im. R. Reagana - al. Andersa - Broniewskiego - Mikołajczyka - Piasta Kołodzieja - Os. Piastów. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. W dni powszednie w godzinach szczytu co drugi kurs będzie realizowany na trasie skróconej: Nowy Bieżanów P+R - Rondo Hipokratesa;
  • linia 172 - będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Bronowice Małe - ... - al. Andersa - Plac Centralny im. R. Reagana - al. Solidarności - Kombinat. Bez obsługi pozostanie przystanek „Aleja Róż”. Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać przystanek „Plac Centralny im. R. Reagana”.

 

WIĘCEJ

 

 

(Maciej Skowronek/ew)

 

 

0%
100%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 8

Luna

Środa, 28 listopada 2018, 08:38

Totalna dezorganizacja. Kra linua zastępcza kursujące od czasu do czasu i to po bezsensowne trasie niczego nie rozwiązuje. Skandal.

Odpowiedz

Krakowianka

Poniedziałek, 19 listopada 2018, 08:07

M A S A K R A !!! Całkowity brak wcześniejszych informacji. Po co są ekrany informacyjne w tramwajach ? Dlaczego w nr 73 nie puszczano informacji np. przez cały ubiegły tydzień ? Czy półgłówki z ZIKITU pomyślały, że są osoby, które jeżdżą nie codziennie lecz dwa, trzy razy w tygodniu i nie śledzą fanpage zikitu i mpk (na którym zresztą w ogóle nie ma żadnych informacji o tym remocie) .... Chciałam jeździć tramwajem, ale mam to gdzieś i wracam do samochodu ! Smog ? Tyle mnie obchodzi co pasażerowie obchodzą Zikit i inne urzędy miejskie ...

Odpowiedz

EUZ

Niedziela, 18 listopada 2018, 22:11

@też pasażer

I znów wychodzi głupota urzędników ZDMK , czyli byłych partaczy zikitu z FRANKIEM na czela.

Odpowiedz

lucy

Niedziela, 18 listopada 2018, 22:09

I tak oto wychodzą wieloletnie zaniedbania ze strony byłego zikitu. A przekształcenia to mydlenie oczu , więcej spółeczek , dyrektorów i więcej kasy na utrzymanie tych matołów.

Odpowiedz

kratistos

Piątek, 16 listopada 2018, 10:21

Nie "ulicą Mrozową" ani "ulicy Mrozowej" tylko "ulicą Mrozowa" lub "ulicy Mrozowa". Nazwa tej ulicy nie pochodzi od mrozu (byłaby przecież wtedy Mroźna, Mroźną, Mroźnej) tylko od Pana Mrozowa (imienia ani zasług nie pamiętam).

Odpowiedz

też pasażer

Piątek, 16 listopada 2018, 07:31

Ze Wzgórz Krzesławickich będzie jeszcze gorszy bezpośredni dojazd do centrum Krakowa. Zamiast 73 - 22 zahaczająca o Kopiec Wandy??? Z powodu naprawy jednego odcinka torów zepsute dwa sensowne połączenia tramwajowe? Przesiadki, przesiadki... warto poćwiczyć przed przyszłorocznym remontem.

Odpowiedz

123

Czwartek, 15 listopada 2018, 15:54

@Pasażer

ZUE

Odpowiedz

Pasażer

Czwartek, 15 listopada 2018, 15:43

Skoro w przyszłym roku planowany jest kompleksowy remont, to po co robić w tym roku awaryjny, skoro tramwaje, wolno bo wolno, ale jednak jadą. Wyrzucanie pieniędzy w błoto, a dla pasażerów podwójne utrudnienie

Odpowiedz