|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co wolno na granicy? Straż graniczna przypomina o stosowaniu się do przepisów

Strażnicy graniczni przypominają turystom co wolno na granicach. Chodzi przede wszystkim o różnice pomiędzy tym, co jest dozwolone na granicach w strefie Schengen, a tym czego nie wolno robić na granicach zewnętrznych.

Posłuchaj rozmowy z mjr Dorotą Kądziołką z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Fot. ilustracyjne RK/KOSG

Granice wewnątrz Unii Europejskiej dla jej obywateli nie są żadną barierą. Można je przekraczać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. To niestety sprawia, że w okresie wakacyjnym wiele osób podobnie zachowuje się na granicach zewnętrznych. Na wschodniej granicy z Ukrainą czy Białorusią popularne staje się na przykład robienie sobie zdjęcia ze słupem granicznym.

„Takie zdjęcie staje się dowodem wejścia na pas graniczny, a to jest zabronione. Samo wejście jest inaczej penalizowane, jak również może dochodzić do przekraczania granic, bo ktoś będzie chciał sobie zrobić zdjęcie od drugiej strony. Możemy więc naruszyć dwa przepisy: zarówno przepis porządkowego o wejściu na pas drogi granicznej jak i przekroczenie granicy państw wbrew obowiązującym przepisom” – ostrzega w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Dorota Kądziołka.

Straż graniczna zachęca, by plan urlopu za granicą zacząć od sprawdzenia dat ważności w dokumentach. Warto przy okazji pamiętać, że niektóre kraje nie wpuszczają turystów, jeśli ważność ich paszportu wygasa w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Mjr Dorota Kądziołka przypomina również, że jeśli podróżuje z nami dziecko, to bez względu, czy wakacje spędzamy wewnątrz strefy Schengen, czy poza nią, nawet niemowlę musi mieć dokument tożsamości. „Dzieci są traktowane jak osoby dorosłe. Dziecko nie może przejechać na dokument rodzica, bo ono posiada swoją tożsamość i obywatelstwo” - podkreśla rzecznik prasowy KOSG.

Szczegółowe informacje na temat zasad przekraczania granicy i pobytu w krajach całego świata znaleźć można w specjalnej zakładce na internetowej stronie Ministerstwa Sprawa Zagranicznych.

 

 

(Sławomir Wrona/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

100%
0%