1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Nie. Dlatego, że osoby lepiej zarabiające, przedsiębiorcze i zaradne muszą mieć motywację do dalszego rozwoju swoich przedsiębiorstw, co będzie miało wpływ na rozwój całej polskiej gospodarki. Państwo nie może ich karać za ich wysokie predyspozycje do dobrego zarządzania swoim majątkiem.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Tak. Dobrym wyjściem byłoby pozwolenie na podjęcie decyzji przez każdego indywidualnie, co do kontynuowania pracy do 67 roku życia, bądź przejścia na emeryturę w wieku 65 lat (tzw. okres przejściowy).

Z jednej strony młode społeczeństwo powinno się rozwijać i mieć możliwość zatrudnienia na wyższych stanowiskach pracy, z drugiej osoby starsze  mają prawo do odpoczynku, w tym aktywności społecznej, jak podróże, uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Nie. Natomiast powinna nastąpić jego restrukturyzacja, polegająca na dostosowaniu do potrzeb pacjenta, szpitali, poradni, etc.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Nie. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i polityczną Unii Europejskiej bezpieczniejszym wariantem będzie zachowanie polskiej waluty.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Nie, budżet państwa powinien zagwarantować pieniądze na pomoc dla polskich rodzin w trudnej sytuacji materialnej oraz zaopiekować się naszymi rodakami znajdującymi się poza granicami kraju, np. w Kazachstanie, Ukrainie, Syberii itp., którym ta pomoc ze strony państwa jest niemniej potrzebna.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Nie, w przypadkach zagrożenia życia matki lub dziecka (ze wskazań medycznych) matka powinna mieć szanse decydowania o losie swojej ciąży.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Tak, powinna zostać uchwalona, ponieważ w dużej mierze ułatwi ona funkcjonowanie i życie wielu ludziom w dzisiejszej rzeczywistości. Nie możemy mylić pojęcia: związek małżeński, a związek partnerski. Niezależnie od tego czy są to związki kobiety z mężczyzną czy osób tej samej płci – taka ustawa będzie ułatwieniem, chociażby w uzyskaniu prawa własności czy załatwianiu innych formalności wynikających z przepisów prawa.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp.  Tak. W pełni popieram powrót 8-klasowej szkoły podstawowej. Daje to możliwość na wyrównanie szans rozwoju młodych ludzi i ułatwia podjęcie decyzji co do dalszej edukacji w konkretnym kierunku zawodowym. Po ukończeniu 8. klasy szkoły podstawowej młodzież jest już na tyle dojrzała, aby decydować o swojej przyszłości.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. Dzieci powinny rozpocząć edukację w wieku 6 lat z odpowiednio przystosowanym programem nauczania. Taki system szkolnictwa został przyjęty wiele lat temu na zachodzie Europy i sprawdził się tam. Uważam, że w Polsce również się przyjmie i będzie miał pozytywny wpływ na kształtowanie i rozwój naszych dzieci.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. Nie. Pakiet kanałów telewizji naziemnej powinien być bezpłatny dla wszystkich jako narzędzie dostępu do podstawowych informacji z kraju i świata. Osoby, które chcą korzystać z bogatszej oferty kanałów mają możliwość ich wykupu u wybranego prywatnego nadawcy.