1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Na dziś podnoszenie podatku PIT osobom najlepiej zarabiającym wydaje się być mało efektywnym zamierzeniem i nie należy zmieniać obecnego, dwustopniowego systemu – 18 i 32%. Konieczne zmiany w systemie podatkowym powinny iść w kierunku wspierania przedsiębiorców, a zatem wprowadzenia podatku CIT w wysokości 15% dla firm do 1,2 mln euro rocznego obrotu i ulg dla przedsiębiorstw wprowadzających polskie, nowoczesne technologie.

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie przez rząd Donalda Tuska jednej, sztywnej dla kobiet i mężczyzn granicy wieku emerytalnego było zasadniczym błędem. Są zajęcia, w których pozostawanie w tak dojrzałym wieku w pełnej aktywności zawodowej jest praktycznie niemożliwe. Polakom należy stworzyć możliwość wyboru co do wieku, w którym chcą przejść na emeryturę.

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Tak, Narodowy Fundusz Zdrowia czas najwyższy zlikwidować, a jego obowiązki powinno przejąć  ministerstwo zdrowia  wraz z wojewodami.  Państwo powinno stanąć po stronie pacjentów i pracowników służby zdrowia, którzy zgodnie krytykują obecny system opieki zdrowotnej. Czas odbiurokratyzować służbę zdrowia i wrócić do zaniechanej podstawowej opieki medycznej i stomatologicznej w szkołach.

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Euro czy złotówka? Odpowiedź jest oczywista: złotówka! Wprowadzenie euro w obecnych warunkach byłoby zabójcze zarówno dla gospodarki, jak i portfeli przeciętnych obywateli. Możemy zacząć o tym myśleć, gdy Polacy zaczną zarabiać tyle, co obywatele państw tzw. starej Unii.

5. Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Określoną – ale przez kogo? I na jakich warunkach? Sytuacja mocno wymknęła się spod kontroli. Jedno jest pewne: pomimo, że wojna w Syrii trwa przeszło cztery lata, to właśnie teraz mamy do czynienia z masowym, niekontrolowanym exodusem. Ktoś odpowie, dlaczego akurat teraz? Kolejne pytanie: ilu wśród nich jest uchodźców, ilu imigrantów ekonomicznych, a ilu zdeterminowanych wyznawców ortodoksyjnego islamu i wysłanników ISSIS?? Niemcy nalegają, żeby wysokość zasiłków dla imigrantów była we wszystkich krajach unijnych jednakowa. I by rozlokowani po Europie uchodźcy nie mogli przedostać się do nich. Nietrudno  wyobrazić sobie reakcję ¼ zatrudnionych zarabiających minimalną płacę (1750 zł). I jeszcze jedno: premier Cameron zapowiedział, że przyjmie uchodźców z obozów na Bliskim Wschodzie, a nie tych, którzy przedostali się do Europy. To słuszny kierunek. Nie możemy również zapominać o naszych zobowiązaniach wobec Polaków na Wschodzie, a tutaj nie mamy czym się chwalić.

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Jeśli chodzi o aborcję – nie zmieniałbym obecnie obowiązującego prawa. Co do in vitro – potrzebna jest odpowiedzialna, wyważona i pozbawiona  ideologicznych odniesień uczciwa debata. Możliwości nowoczesnej medycyny niosą ogromny postęp, ale też i pułapki. O tym trzeba rozmawiać, rozważyć wszystkie za i przeciw.

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Jestem przeciwny legalizacji małżeństw homoseksualnych. Inne sprawy, np. informacja o stanie zdrowia bliskich sobie osób powinny być uregulowane.

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?

Gimnazja krytykowane były od początku ich powstania i …nadal są! Czas najwyższy, żeby edukację reformowali  profesjonaliści, osoby, które miały lub mają rzeczywisty kontakt ze szkołą, a nie teoretycy prowadzący „negocjacje w sprawie drożdżówek”. Podoba mi się pomysł 3x4, nauki w klasach 1-4, 5-8 i czteroletnie liceum. To oznacza likwidację gimnazjów.

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

W tym wypadku należy posłuchać rodziców, którzy najlepiej znają swoje dzieci. Ich opinie  mocno odbiegają od tego, co mówi  minister edukacji. Istotnie, w świecie obserwuje się tendencję do obniżania wieku szkolnego. To jednak jest praktyka krajów zamożnych, gdzie szkoły są do tego przygotowane. Tak niestety u nas nie jest.

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Platforma Obywatelska wpadła we własne sidła, gdy za rządów Prawa i Sprawiedliwości jej przewodniczący Donald Tusk nawoływał do niepłacenia „haraczu”, jakim był dla niego abonament radiowo-telewizyjny. Po takich deklaracjach nic dziwnego, że nie udało się uchwalić ustawy o opłacie audiowizualnej. Jest ona konieczna, bo żenująco niska ściągalność abonamentu nie polepsza sytuacji nadawców publicznych.